Obrzęk mózgu - pacjent ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Obrzęk mózgu – pacjent ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym

Diagnostyka i leczenie obrzęku mózgu stanowią poważne wyzwanie dla personelu na wszystkich szczeblach systemu opieki zdrowotnej, począwszy od zespołów ratownictwa medycznego i szpitalnych oddziałów ratunkowych, kończąc na zespołach oddziałów intensywnej terapii, neurologii i neurochirurgii. Na każdym z nich bardzo ważne jest wielokierunkowe i multidyscyplinarne postępowanie tak, aby poprawić rokowanie neurologiczne pacjenta. Celem pracy jest podkreślenie roli wybranych procedur, których wykonywanie ma istotne znaczenie w ograniczaniu wtórnego uszkodzenia mózgu.

Słowa kluczowe: intensywna terapia, obrzęk mózgu, postępowanie przedszpitalne, postępowanie szpitalne

Pacjenci, u których wystąpił obrzęk mózgu są stosunkowo często leczeni na oddziale intensywnej terapii (OIT). Wynika to ze złożonej patofizjologii tego stanu chorobowego (1). 

Rokowanie pacjenta leczonego na OIT zależy od okresu poprzedzającego hospitalizację, gdy chory znajduje się pod opieką ZRM i Zespołów SOR. Duże znaczenie mają także zespoły transportowe, w których coraz częściej opiekę nad pacjentem sprawuje ratownik medyczny lub pielęgniarka. Z badań klinicznych wiadomo, że czynniki, takie jak hipotensja i hipoksemia, istotnie zmniejszają szansę na przeżycie pacjentów z obrzękiem mózgu. Zasadne jest więc wykonywanie wielu drobnych czynności, celem stabilizacji i/lub przywrócenia homeostazy, co może ograniczyć zakres wtórnego uszkodzenia mózgu (2). Wczesna identyfikacja zaburzeń homeostazy ustrojowej w zakresie perfuzji mózgu, krążenia, oddychania i równowagi metabolicznej oraz szybka reakcja na odchylenia stanowią w dużej mierze o wyniku leczenia.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.