Ocena stanu jamy ustnej jako element badania fizykalnego w praktyce ratownika medycznego - Strona 4 z 6 - ratownicy24.pl

Ocena stanu jamy ustnej jako element badania fizykalnego w praktyce ratownika medycznego

Rak dziąsła należy do ograniczonych zmian miejscowych. Dotyczy głównie mężczyzn nadużywających tytoniu, alkoholu oraz posiadających braki w uzębieniu. Najczęściej jest diagnozowany w zaawansowanym stadium rozwoju. Początkowo w badaniu fizykalnym obserwuje się występowanie stanów przedrakowych w postaci leukoplakii oraz odleżyn. Innym objawem wykazującym na toczący się proces chorobotwórczy w organizmie są przerosty dziąseł. Mogą one wystąpić u pacjentów przyjmujących cyklosporynę A, fenytoinę czy nifedypinę. Dziąsła w polekowym przeroście dziąseł cechują się bulwiastym obrzękiem i obecnością krwawiących grudek. W przebiegu niedoczynności tarczycy również obserwowany jest obrzęk i przerost dziąseł. Stają się one bladoróżowe, odczuwalna jest bolesność uciskowa. 

W sytuacji wystąpienia wtórnego zapalenia dziąseł wykazują one skłonność do krwawień. Stan zapalny dziąseł objawia się ich obrzękiem i zaczerwieniem. Dodatkowym objawem jest purpurowe zabarwienie opuszek brodawek zębowych. Przewlekłe stany zapalne występują u chorych z cukrzycą, zaburzeniami gospodarki hormonalnej, łuszczycą, białaczką, szkorbutem oraz u zarażonych wirusem HIV. W cukrzycowym stanie zapalnym dziąseł brodawki zębowe przyjmują bulwiasty kształt, są miękkie i czerwone, czasem na ich powierzchni pojawiają się zmiany guzkowo-grudkowe. W przebiegu ciąży mogą stać się ognistoczerwone, wrażliwe na dotyk, obrzmiałe oraz guzowate. 

Ostre martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł (zakażenie Vincenta, zakażenie okopowe) jest najbardziej poważnym w skutkach stanem zapalnym dziąseł. Pacjent manifestuje zarówno objawy miejscowe, w postaci płomiennoczerwonego zabarwienia dziąseł, ślinotoku, intensywnego bólu i halitozy, jak i objawy ogólnoustrojowe (gorączkę i obrzęk węzłów chłonnych). Ponadto na powierzchni dziąseł występuje szary, rzekomobłoniasty nalot. Skłonność do zachorowania najczęściej dotyczy zarażonych wirusem HIV oraz pacjentów w stanach napięcia psychicznego wraz z obniżoną odpornością (10).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.