Ocena stanu jamy ustnej jako element badania fizykalnego w praktyce ratownika medycznego - Strona 5 z 6 - ratownicy24.pl

Ocena stanu jamy ustnej jako element badania fizykalnego w praktyce ratownika medycznego

Leukoplakia włochata jest zmianą, którą cechuje występowanie na bocznych powierzchniach języka białawych fałd, wyglądem przypominających tarkę do prania. Możemy ją spotkać u pacjentów zarażonych wirusem HIV bądź stosujących długotrwale leki immunosupresyjne (10).  

Najbardziej istotną patologiczną zmianą, która powinna być zidentyfikowana u pacjenta w obrębie języka, jest rak języka oraz stany przedrakowe. Rak języka w początkowym stadium manifestuje się jako niewielkie owrzodzenie, które wraz z informacją w wywiadzie o nikotynizmie i częstych urazach oraz z występowaniem zmian leukoplaktycznych u pacjenta, powinny nasunąć nam podejrzenie choroby nowotworowej. W zaawansowanym stadium zmiana nowotworowa się rozrasta, nacieka na okoliczne tkanki jamy ustnej oraz zajmuje żuchwę. Pacjent z zaawansowanym procesem nowotworowym języka odczuwa trudności w mówieniu i spożywaniu pokarmów. Zmiany patologiczne, które traktujemy jako stany przedrakowe, to leukoplakia, przewlekłe stany zapalne, obecność owrzodzeń, brodawczaków oraz liszaj płaski Wilsona (5). 

Obrzęk okolicy jamy ustnej i twarzy

Patologicznym objawem, który można zaobserwować w przebiegu wielu schorzeń, jest obrzęk. Może być on wynikiem odniesionych obrażeń, miejscowej reakcji alergicznej, toczących się aktywnych procesów zapalnych lub może świadczyć o obecności choroby zakaźnej. Obrzęk twarzy może pojawić się też w przebiegu choroby ogólnoustrojowej (9). W chorobach nerek (zespół nerczycowy, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek) u pacjenta pojawiają się masywne obrzęki zlokalizowane w okolicy oczu (14).

W przebiegu niedoczynności tarczycy obrzęk śluzowaty obejmuje tkanki wokół oczu oraz powoduje specyficzne pogrubienie rysów twarzy (15). U pacjentów cierpiących na zaawansowane stadium nowotworów płuc może dojść do wystąpienia zespołu żyły głównej górnej. Zespół ten zaliczany jest do nagłych stanów w medycynie paliatywnej. Charakterystycznym objawem tego zespołu jest rozległy obrzęk, rumień oraz zasinienie obejmujące zarówno okolicę twarzy, jak i szyi. Bardzo często zauważalny jest również towarzyszący mu jednostronny obrzęk kończyny górnej wraz ze znacznym rozszerzeniem się żył powierzchownych zlokalizowanych w obrębie klatki piersiowej pacjenta (9). 

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.