„Od iniekcji do infekcji”, czyli kilka słów o dobrych praktykach uzyskiwania dostępów naczyniowych - Strona 4 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

„Od iniekcji do infekcji”, czyli kilka słów o dobrych praktykach uzyskiwania dostępów naczyniowych

Anatomia żył oraz podstawy doboru kaniuli do żyły i planowanej terapii

Z perspektywy ratownika medycznego zapewnienie dostępu dożylnego/doszpikowego jest jedną z podstawowych procedur umożliwiających zabezpieczenie pacjenta w warunkach przedszpitalnych i otwiera drogę do wielu możliwości terapeutycznych. Znajomość anatomii żył obwodowych w obszarze kończyny górnej i dolnej oraz żyły szyjnej zewnętrznej umożliwia zaplanowanie miejsca kaniulacji najlepszej dla pacjenta oraz dla trwałości dostępu.

Podstawowy podział w praktyce ratowniczej można ograniczyć do rozróżniania żył obwodowych i centralnych oraz żył powierzchownych i głębokich.

Żyły obwodowe kończyny górnej to żyły ręki, przedramienia, dołu łokciowego i ramienia kończące się ujściem w żyle podobojczykowej, którą zalicza się do żył centralnych. Żyły kończyny dolnej to wszystkie żyły oprócz żyły udowej, którą zaliczamy do żył centralnych. W praktyce to żyły poniżej stawu kolanowego. Żyły powierzchowne to najczęściej wybierane miejsce dostępu dożylnego w ramach Zespołów Ratownictwa Medycznego. Można zaobserwować je wizualnie lub wyczuć poprzez palpację. Znajdują się pod skórą i tkanką podskórną. Żyły głębokie znajdują się w niższej partii tkanek – tkance mięśniowej, a do ich uwidocznienia potrzebne jest wykorzystanie ultrasonografii (16).

Kaniulacja obwodowa to jedna z podstawowych i najczęściej wykonywanych procedur przez personel ZRM. W dalszej części artykułu autorzy postarają się przypomnieć podstawowe fakty odnośnie doboru kaniuli oraz zasad planowania dostępu dożylnego do wymaganej terapii.

Zasada

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.