Ograniczony przepływ personelu medycznego między placówkami - ratownicy24.pl

Ograniczony przepływ personelu medycznego między placówkami

przepływ
fot.iStock

Wiceminister zdrowia, Łukasz Cieszyński poinformował dzisiaj o ograniczeniu przepływu personelu medycznego między placówkami. Regulacja zawarta w specustawie o zwalczaniu COVID-19, służy przede wszystkim unikaniu przenoszenia zakażeń pomiędzy innymi szpitalami.

Zapis ten jest odpowiedzią na coraz więcej zachorowań wśród pielęgniarek, ratowników medycznych oraz lekarzy. Jak tłumaczy Cieszyński:

„To jest duże wyzwanie logistyczne, bo do tej pory lekarze, pielęgniarki, pozostały personel medyczny często pracowali w więcej niż jednym miejscu naraz. To się teraz powinno zmienić. Powinny być jasne wytyczne w tej sprawie„.

Powodem pracy personelu medycznego w więcej niż jednym miejscu, są kwestie ekonomiczne. W związku z tym zostały przekazane dodatkowe środki do szpitali jednoimiennych, żeby zrekompensować brak możliwości zarabiania w innych miejscach. Jak zauważa wiceminister to sprawi, że personel w tych szpitalach, gdzie trafiają pacjenci z koronawirusem, będzie dobrze zabezpieczony. Za organizacje pracy w szpitalu odpowiada dyrektor. To jego zadaniem jest pilnowanie by personel pracował tak, aby nie było możliwości przenoszenia zakażenia.

Inne założenia uchwalonej w zeszłym tygodniu specustawy dotyczą możliwości elastycznego organizowania systemu ochrony zdrowia, powrotu do zawodu pielęgniarek po ponad pięcioletniej przerwie w wykonywaniu pracy oraz angażowania do walki z epidemią lekarzy stażystów i lekarzy w trakcie specjalizacji.

Źródło: www.wnp.pl

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.