Oparzenia u dzieci. Postępowanie przedszpitalne - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Oparzenia u dzieci. Postępowanie przedszpitalne

Oparzenia są jedną z częstszych przyczyn nagłych zachorowań z powodu urazu u dzieci. W przeważającej większości są spowodowane gorącymi płynami lub wynikają z kontaktu dziecka z gorącymi przedmiotami lub urządzeniami. Duża liczba dzieci doznaje powierzchownych oparzeń i wymaga jedynie pomocy doraźnej, a następnie może być wypisana do leczenia ambulatoryjnego. Leczenie średnich i ciężkich oparzeń to proces trudny oraz długotrwały. Poza zagrożeniem życia, pozostawianiem szpecących blizn, ryzykiem infekcji dochodzi także do psychologicznych negatywnych następstw urazu, w tym pojawienia się zespołu stresu pourazowego. Dlatego tak ważne jest, aby już na miejscu zdarzenia mieć na uwadze odległe wyniki leczenia i wdrożyć właściwe postępowanie, które będzie kontynuowane na następnych etapach opieki medycznej. Małe doświadczenie personelu ochrony zdrowia, na co dzień niepracującego z pacjentem pediatrycznym, może powodować pewne ograniczenia w rozpoczęciu właściwej opieki. Niezbędne jest uwzględnienie odmienności anatomicznych fizjologicznych i psychologicznych dziecka. W artykule omówiono zasady postępowania medycznego z dzieckiem oparzonym na miejscu zdarzenia i w transporcie do szpitala, prezentując dużo praktycznych uwag.

Słowa kluczowe: oparzenia u dzieci, postępowanie przedszpitalne

Oparzenia u dzieci są zaliczane do grupy urazów do uniknięcia, podobnie jak przypadkowe zatrucia czy upadki niemowląt z wysokości. Niewątpliwie powodują wiele cierpienia, często długotrwałe leczenie, nawet jeśli dziecko nie wymaga hospitalizacji. Skutki choroby oparzeniowej i wyniki leczenia samych uszkodzonych tkanek mogą mieć wpływ na przyszłe funkcjonowanie dziecka, wliczając w to funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Generic placeholder image
Jarosław Owczarz

Wszystko fajnie ale zespoły P nie mają mleczanu Ringera tylko płyn, który wywołuje kwasicę hiperchloremiczną ( traktowany omyłkowo jako mleczan). Czy nie lepsza byłaby glukoza z NaCl 1:1 wg starej szkoły?

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.