Oparzenia u dzieci. Postępowanie przedszpitalne - Strona 2 z 3 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Oparzenia u dzieci. Postępowanie przedszpitalne

Chłodzenie

Wytyczne postępowania w przypadku oparzenia u dzieci zalecają, aby chłodzić powierzchnię oparzoną strumieniem letniej wody przez 20 min. Przy dużej powierzchni oparzenia lub w przypadku małego dziecka czas ten należy skrócić do kilku minut. U dzieci łatwiej dochodzi do wychłodzenia, ponieważ stosunek masy do powierzchni ciała jest zdecydowanie mniejszy. Należy też zwrócić uwagę, że mała masa mięśniowa i niedojrzała termogeneza powodują, że u dzieci do 6. miesiąca życia dreszcze nie są skutecznym mechanizmem służącym utrzymaniu temperatury ciała. U każdego oparzonego w przypadku rozwoju hipotermii należy przerwać chłodzenie. Jej wpływ będzie niekorzystny dla odległych wyników leczenia, zwiększając ryzyko powikłań infekcyjnych, a nawet zgonu u ciężko oparzonych pacjentów (6).

Chłodzenie powierzchni oparzonej jest zasadne wg American Burn Association do 1 godziny po urazie, a wytyczne Australian and New Zealand Burn Association podają, że nawet do 3 godzin po urazie i nadal pozostaje to złotym standardem pierwszej pomocy. Poza ograniczeniem działania energii cieplnej bezpośrednio po urazie, chłodzenie wpływa na ograniczenie strefy obrzęku i strefy zaburzeń ukrwienia w sąsiedztwie rany oparzeniowej. Poprawia także wyniki leczenia oparzeń. W sytuacji braku dostępu lub innych ograniczeń do zastosowania strumienia letniej wody zaleca się użycie chłodzących żeli jako alternatywy. Producenci niektórych opatrunków żelowych twierdzą, że już po 4 minutach opatrunek schładza skórę do właściwej temperatury, w czym jest absolutnie konkurencyjny w porównaniu z klasycznym chodzeniem wodą oraz zalecają również ich utrzymywanie nawet do kilku godzin.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Generic placeholder image
Jarosław Owczarz

Wszystko fajnie ale zespoły P nie mają mleczanu Ringera tylko płyn, który wywołuje kwasicę hiperchloremiczną ( traktowany omyłkowo jako mleczan). Czy nie lepsza byłaby glukoza z NaCl 1:1 wg starej szkoły?

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.