Pacjenci z marginesu społecznego w działaniach ZRM-u i w SOR-ze
Codziennym trudem pracy w Zespołach Ratownictwa Medycznego oraz w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych są pacjenci z marginesu społecznego, a w szczególności z osobami pijanymi. Jednym z podstawowych problemów jest uzależnienie od alkoholu, które utrudnia postępowanie z pacjentem zarówno pod względem medycznym, jak i w aspekcie socjalnym. W artykule przedstawiono najczęstsze problemy związane z tym tematem, uwarunkowania prawne oraz własne doświadczenia autorów.
Słowa kluczowe
pacjenci z marginesu społecznego, alkohol, uzależnienie, dysfunkcja społeczna, bezdomność
Problemem codziennym w pracy Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM) oraz Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) są pacjenci z marginesu społecznego. Terminem tym określa się osoby z głęboko zaburzonym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Nie przestrzegają one norm kulturowych i moralnych, wchodzą w konflikty z prawem, zazwyczaj nie mają stałej pracy i ubezpieczenia społecznego. W części przypadków ta dysfunkcyjność społeczna spowodowana jest uzależnieniem od alkoholu i narkotyków.
W codziennej pracy ZRM-u część realizowanych wezwań dotyczy interwencji w miejscach publicznych w stosunku do osób pijanych. Zdarzają się także wizyty domowe, podczas których zaobserwować można całokształt tak zwanego marginesu społecznego. W większości aglomeracji miejskich spotyka się osiedla o niskim statusie społecznym, gdzie opisywana patologia zostaje spotęgowana. Niejednokrotnie interwencje Zespołów Ratownictwa Medycznego odbywają się w asekuracji Policji.
Pacjent po spożyciu alkoholu w praktyce ZRM-u
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”