Pacjent tonący ‒ współpraca służb ratunkowych i zespołu ratownictwa medycznego - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Pacjent tonący ‒ współpraca służb ratunkowych i zespołu ratownictwa medycznego

Każdego roku w Polsce, szczególnie w okresie letnim, pacjentami zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) są osoby wypoczywające nad akwenami wodnymi. Wskutek nieszczęśliwych wypadków, braku należytej uwagi, niestety często nieodpowiedzialności wyrażającej się spożywaniem alkoholu i zażywaniem kąpieli pod jego wpływem, życie traci kilkaset osób. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie współpracy służb ratunkowych i zespołu ratownictwa medycznego.

Słowa kluczowe
służby ratunkowe, pacjent tonący, kwalifikowana pierwsza pomoc

Odwołując się do najnowszych dostępnych statystyk Komendy Głównej Policji, w Krajowym Systemie Informacyjnym zanotowano w 2020 roku 483 wypadki tonięcia. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 460 osób, w tym 412 mężczyzn i 48 kobiet. Przywołując wiek osób poszkodowanych, możemy wyróżnić następujące grupy wiekowe i liczbę ofiar, które przedstawia tab.1.

NAR_3_21_PACJENT_TONACY_WSPOLPRACA_SLUZB_RATUNKOWYCH_I_ZRM_TAB_1
Tab. 1. Liczba ofiar utonięcia w 2020 roku z podziałem na poszczególne kategorie wiekowe; źródło: opracowanie na podstawie danych Komendy Głównej Policji

Biorąc pod uwagę rodzaj zbiornika wodnego, w którym dochodziło do wypadków tonięcia, możemy wyróżnić: 118 ofiar w rzece, 111 ofiar w jeziorze, 84 ofiary w stawie, 37 ofiar w zalewie oraz 25 ofiar utonięcia w morzu. Najczęstszą okolicznością, w której dochodziło do wypadku tonięcia (w 64 przypadkach), była kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz niezabronionym. Do kolejnych okoliczności w tych statystykach należą: nieostrożność podczas przebywania nad wodą (38 przypadków), nieostrożność w czasie łowienia ryb (34 przypadki), kąpiel w miejscu zabronionym (25 przypadków). Alkohol zidentyfikowano pośmiertnie w badaniach biochemicznych u 117 osób.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.