Pacjent z dysfunkcją słuchu – wyzwanie komunikacyjne dla ratownika medycznego - ratownicy24.pl

Pacjent z dysfunkcją słuchu – wyzwanie komunikacyjne dla ratownika medycznego

NAR_4_21_wiedza_w_praktyce_PACJENT_Z_DYSFUNKCJA_SLUCHU_iStock-1253077408
Fot. iStock

Ratownik medyczny zmaga się z różnego rodzaju wyzwaniami, w tym z barierami komunikacyjnym z głuchymi pacjentami. Znikoma liczba godzin nauki języka migowego oraz braki z zakresu jego kultury uniemożliwiają swobodny kontakt z takim pacjentem. Lepsze poznanie głuchych pacjentów znacznie poprawi jakość świadczonych im usług medycznych.

Słowa kluczowe
pacjent z dysfunkcją słuchu, głuchy, język migowy, bariera komunikacyjna

Słuch jest jednym z narządów zmysłów, który odgrywa zasadniczą rolę w procesie poznawania i funkcjonowania człowieka w zewnętrznym świecie. Narządem odpowiedzialnym za percepcję dźwięku jest ucho, które odbiera fale dźwiękowe, a następnie są one przekształcane w impulsy nerwowe. Słuch jest często określany jako drugi, po systemie wzrokowym, najbardziej złożony system odbioru bodźców zewnętrznych.

Uszkodzenie słuchu jest postrzegane jako patologiczny stan organizmu, który zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie. Przyczynami upośledzenia słuchu mogą być: w wieku dziecięcym – np. zapalenie ucha, infekcja, zwyrodnienie; u osób dorosłych i starszych – np. otoskleroza czy nagła głuchota. W praktyce klinicznej zasadniczymi kryteriami klasyfikującymi uszkodzenie słuchu są: moment ujawnienia się ubytku, jego lokalizacja, przyczyna oraz głębokość i zakres ubytku (1). Wyróżnia się również głuchotę całkowitą oraz jedno-/obustronną.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.