Perspektywy zastosowania telemedycyny oraz teletransmisji w ratownictwie medycznym - ratownicy24.pl

Perspektywy zastosowania telemedycyny oraz teletransmisji w ratownictwie medycznym

telemedycyna
Fot. iStock

Działania ratownictwa medycznego podlegają ciągłym i dynamicznym zmianom. Rozwój tej dziedziny medycyny jest związany nie tylko z coraz większymi uprawnieniami personelu medycznego, ale również z rozkwitem nowoczesnych technologii. Jedną z nich jest telemedycyna. Wykorzystuje ona sposoby komunikacyjne do wymiany istotnych informacji z zakresu: diagnozy, leczenia, profilaktyki, badań, konsultacji czy wiedzy medycznej w celu polepszenia zdrowia pacjenta. Telemedycyna staje się coraz bardziej zaawansowana i obejmuje coraz to nowe obszary ratownictwa medycznego.

System, który dzięki wykorzystaniu teletransmisji wspiera diagnozowanie oraz leczenie ostrych zespołów wieńcowych, pozwala na istotne skrócenie czasu od wystąpienia objawów do zabiegu rewaskularyzacji tętnicy. Unika się tym samym niekorzystnych powikłań związanych z wpływem czasu na wielkość uszkodzenia mięśnia sercowego i niewydolności krążenia. Obok sposobności wykonywania teletransmisji EKG Państwowe Ratownictwo Medyczne korzysta z rozwiązania teleinformatycznego, jakim jest System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jego głównym celem jest wprowadzenie jednolitej w skali całego kraju organizacji powiadamiania o stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz zarządzania, które umożliwia efektywne wykonywanie zadań przez dyspozytorów medycznych, naziemnych i lotniczych Zespołów Ratownictwa Medycznego. Należy zaznaczyć jednocześnie, że rozwiązania proponowane przez instytucje zajmujące się rozwojem telemedycyny nie zmierzają do zastąpienia profesjonalistów, którzy nadal pozostają fundamentem w zapewnianiu opieki zdrowotnej. W parze z nieustannie prowadzonymi projektami badawczymi oraz postępem technologicznym, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać, naszym obowiązkiem jest wypracowanie takich rozwiązań, aby służyły one trafnej diagnozie i lepszej koordynacji działań. Technologia to tylko narzędzia wsparcia w celu świadczenia usług zdrowotnych i zarządzania nimi.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.