Piotr Dymon: Wyższe wynagrodzenia oraz ustawa o zawodzie - ratownicy24.pl

Piotr Dymon: Wyższe wynagrodzenia oraz ustawa o zawodzie

zawody medyczne
źródło: www.pulsmedycyny.pl

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych skomentował wybór Adama Niedzielskiego na nowego Ministra Zdrowia. Zaznaczył, że największym wyzwaniem będzie kwestia poprawy warunków płacowych dla zawodów medycznych i przyjęcie systemowych rozwiązań m.in. w zakresie kształcenia, które zapobiegną odpływowi kadry.

Środowisko ratowników medycznych pozytywnie ocenia współpracę z poprzednim ministrem Łukaszem Szumowskim. Chodzi głównie o dialog z resortem. Pomimo, że nie wszystkie ustalenia przełożyły się na konkretne rozwiązania. Co w takim razie według Dymona będzie największym wyzwaniem dla nowego ministra?

Przede wszystkim poprawa warunków płacowych dla zawodów medycznych, a także regulacja w zakresie kształcenia. Do tej pory, jedynie strajkiem ratownicy wywalczyli sobie podwyżki wynagrodzenia o 400 zł brutto od stycznia 2019 r. A z tego co wiadomo, dodatki nie wszędzie były prawidłowo wypłacane.

Do tego dochodzi realizacja postulatu dotyczącego finalizacji prac nad ustawą o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Obecne przepisy utknęły na etapie konsultacji. Dymon zaznacza, że ustawa ta uregulowałaby szereg rzeczy związanych z kształceniem, urlopem szkoleniowym, utworzeniem samorządu i rejestru ratowników oraz wprowadzeniem możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę np. po 25 latach w zawodzie.

W Polsce jest około 12-15 tys. ratowników medycznych. Liczba ta stale maleje, gdyż ze względu na niskie zarobki, ratownicy wolą po prostu odejść z zawodu.

Źródło: www.pulsmedycyny.pl

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.