Podstawy ochrony prawnej personelu PRM podczas udzielania świadczeń zdrowotnych oraz działań podejmowanych poza systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne w ramach pełnionej funkcji lub wykonywanych czynności - Strona 11 z 12 - ratownicy24.pl
Reklama

Podstawy ochrony prawnej personelu PRM podczas udzielania świadczeń zdrowotnych oraz działań podejmowanych poza systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne w ramach pełnionej funkcji lub wykonywanych czynności

Podsumowanie

Należy dążyć do tworzenia nowych, gotowych „patentów” pozwalających ukrócić wrogość i agresję w stosunku do służb medycznych. Stawka jest bowiem zbyt wysoka, aby problem został niezauważony i zbagatelizowany. Wskazuje na to między innymi inicjatywa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, którzy postulują o utworzenie w prokuraturach komórek organizacyjnych właściwych do ścigania przypadków agresji wobec personelu medycznego, które miałyby funkcjonować na wzór działających w prokuraturach regionalnych i okręgowych komisji zajmujących się sprawami karnymi związanymi z błędami lekarskimi (21). Również Prokurator Generalny, zaniepokojony omawianym problemem, zajął jasne stanowisko w sprawie i wydał 14 listopada 2018 r. wytyczne, działając na podstawie art. 13 § 1 i 3 Ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o Prokuraturze (Dz.U. 2016.177 j.t.) – w celu podwyższenia sprawności i efektywności postępowań przygotowawczych w sprawie przestępstwa popełnianego na szkodę osób wchodzących w skład zespołów ratownictwa medycznego oraz udzielających świadczeń zdrowotnych w ramach SOR-u (lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki) (22).

Zgodnie z wytycznymi Prokuratora Generalnego, w zależności od charakteru danego zdarzenia, postępowanie powinno być wszczynane i prowadzone w kierunku występków o charakterze chuligańskim, o którym mowa w art. 115 § 21 KK. Zgodnie z powyższym przepisem, „występkiem o charakterze chuligańskim jest występek polegający na umyślnym zamachu na zdrowie, na wolność, na cześć lub nietykalność cielesną, na bezpieczeństwo powszechne, na działalność instytucji państwowych lub samorządu terytorialnego, na porządek publiczny, albo na umyślnym niszczeniu, uszkodzeniu lub czynieniu niezdatną do użytku cudzej rzeczy, jeżeli sprawca działa publicznie i bez powodu albo z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego”

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 1/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 1/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.