Podstawy ochrony prawnej personelu PRM podczas udzielania świadczeń zdrowotnych oraz działań podejmowanych poza systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne w ramach pełnionej funkcji lub wykonywanych czynności - Strona 4 z 12 - ratownicy24.pl
Reklama

Podstawy ochrony prawnej personelu PRM podczas udzielania świadczeń zdrowotnych oraz działań podejmowanych poza systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne w ramach pełnionej funkcji lub wykonywanych czynności

Wśród narastającej fali przemocy wobec lekarzy systemu i ratowników medycznych możemy znaleźć jeszcze jeden wspólny mianownik, a mianowicie: alkohol, narkotyki, dopalacze oraz nowoczesne środki psychoaktywne (NSP). Nie znaczy to jednak, że osoby trzeźwe i „czyste” od innych substancji chemicznych w ogóle nie dopuszczają się choćby werbalnych ataków na ratowników. Niestety i w tej grupie nazbyt często stykamy się z czynną agresją, groźbami, a nawet przemocą fizyczną. Agresorami bywają także członkowie rodziny pacjenta, jego przyjaciele, znajomi, a nawet zwykli gapie. Szczególnie w sytuacji, gdy ich zdaniem czas oczekiwania na karetkę był zbyt długi, a działania ratowników nieudolne, niewłaściwe czy wręcz błędne i (w ich ocenie) szkodliwe. Bywa, że sam pacjent jest w tak ciężkim stanie, że w ogóle nie zdaje sobie sprawy z dramatu, jaki rozgrywa się wokół niego.

O powadze problemu, z jakim obecnie borykają się medycy, może też świadczyć inicjatywa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który postuluje, by w prokuraturach stworzyć komórki organizacyjne powołane wyłącznie do ścigania przypadków agresji wobec personelu medycznego (9).

Znakomita część społeczeństwa nie przyjmuje również do wiadomości, że agresja słowna – werbalna, to również przemoc. Mało tego, niewiele spraw dotyczących napaści werbalnej na członków zespołów wyjazdowych PRM czy SOR jest zgłaszanych organom ścigania i trafia na wokandę. Ratownicy i lekarze chyba już zbyt nawykli do tego typu agresji, by w ogóle nazywać ją przemocą, a nawet jeśli sprawa jest nagłaśniana, to przecież są to tylko słowa.

Ale przecież to wyzwiska, groźby karalne, inwektywy oraz uderzające w dobre imię i godność atakowanych osób pomówienia i bezpodstawne oskarżenia. Jednak zdaniem niektórych prokuratorów i sędziów społeczna szkodliwość czynu jest znikoma, więc sprawcy najczęściej udaje się uniknąć jakiejkolwiek odpowiedzialności (za ten rodzaj przemocy). Lekarze i ratownicy nie zgłaszają więc tego typu zdarzeń i „kółko się zamyka”.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 1/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 1/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.