Podstawy wentylacji mechanicznej
Zaburzenia wentylacji są spowodowane zaburzeniami czynności układu oddechowego, które w poważnych przypadkach mogą doprowadzić do niewydolności oddechowej i konieczności respiratoroterapii. Istotne zatem są szybkie rozpoznanie stanu mogącego spowodować zagrożenie życia pacjenta i wdrożenie adekwatnego postępowania.
Słowa kluczowe
wentylacja mechaniczna, niewydolność oddechowa, respiratoroterapia
Zespół ratownictwa medycznego (ZRM) zostaje często zadysponowany do wezwań, w których pacjent zgłasza duszność i trudności w oddychaniu. Duszność jest subiektywnym odczuciem pacjenta, może pojawić się w wyniku dużej ilości stresu, emocji lub dużego wysiłku fizycznego. Takie wezwania nigdy nie powinny zostać zbagatelizowane, ponieważ mogą być związane ze stanami potencjalnie zagrażającymi życiu pacjenta.
Duszność a niewydolność oddechowa
Niewydolność oddechowa to stan, gdy zaburzenia czynności układu oddechowego doprowadzają do upośledzenia wymiany gazowej w płucach i do spadku ciśnienia parcjalnego tlenu poniżej 60 mmHg (8,0 kPa) lub wzrostu ciśnienia dwutlenku węgla powyżej 45 mmHg (6,0 kPa). Wyróżnia się niewydolność hipoksemiczną (typ 1) i hipoksemiczno-hiperkapniczną (typ 2). W opiece przedszpitalnej brak możliwości wykonania i oceny badania gazometrycznego z definicji uniemożliwia pewne rozpoznanie niewydolności oddechowej. Zdaniem autorów trafnym opisem stanu pacjenta stawianym w opiece przedszpitalnej będzie „stabilność” oddechowa. Należy zaznaczyć, że pomiar saturacji pulsoksymetrem i końcowo-wydechowego dwutlenku węgla nie może być jedynym wyznacznikiem wydolności oddechowej.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”