Ponad 40 poprawek do ustawy covidowej
Poprawki dotyczą m.in. utworzenia funduszu na zakup testów dla pracowników medycznych czy rozszerzenia prawa do dodatku w wysokości 100 proc. wynagrodzenia na wszystkich medyków walczących z epidemią.
Jedna z poprawek ma dotyczyć wypłaty 100 proc. wynagrodzenia osobom, które:
- trafią na obowiązkową kwarantannę,
- izolację lub izolację w warunkach domowych, wynikających z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19.
Senatorowie opowiedzieli się także za stworzeniem podstaw prawnych dobrowolnych ubezpieczeń na życie pracowników ochrony zdrowia. Mają one być finansowane ze środków budżetu państwa.
Dodatkowo, w okresie epidemii lotniczy zespół ratownictwa medycznego ma się składać z co najmniej trzech osób (jeden zawodowy pilot, lekarz systemu oraz ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu).
Ponadto Senat chce wprowadzić sporządzanie wykazu osób wykonujących zawody medyczne. Wojewoda ma decydować, które z tych osób będą kierowane do pracy przy zwalczaniu epidemii.
Inna poprawka zmierza do tego, aby skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii nie podlegali mężczyźni w wieku od 60 do 65 roku życia.
Izba wprowadziła szereg poprawek legislacyjnych i redakcyjnych. Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 92 senatorów, jedna osoba była przeciwko, jedna wstrzymała się od głosu.
Źródło: www.rynekzdrowia. pl