Porównanie skuteczności wybranych typów laryngoskopów w celu intubacji pacjenta w warunkach resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Badanie symulacyjne - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Porównanie skuteczności wybranych typów laryngoskopów w celu intubacji pacjenta w warunkach resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Badanie symulacyjne

Celem pracy było porównanie czasu intubacji, skuteczności intubacji oraz stopnia uwidocznienia krtani w przypadku intubacji osoby dorosłej z wykorzystaniem laryngoskopu z łopatką Macintosha, laryngoskopu TruView EVO2 oraz rurki intubacyjnej wideo ETView SL w warunkach symulowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonywanej przez pielęgniarki.

Słowa kluczowe

intubacja dotchawicza, symulacja medyczna, resuscytacja

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) stanowi obecnie jedną z podstawowych przyczyn zgonów w Europie, dotykając około 350 000-700 000 osób rocznie (1-3). W rejonie operacyjnym zespołów ratownictwa medycznego w obszarze Bielska-Białej częstość występowania NZK wynosi 117 przypadków na 100 000 (4). W przypadku NZK kluczowe jest jak najszybsze podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), w tym zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych udzielanych przez personel medyczny. Rezerwy tlenowe organizmu podczas nagłego zatrzymania krążenia w warunkach normotermii wystarczają na około 3-5 minut, po tym czasie dochodzi do nieodwracalnych zmian w życiowo ważnych narządach, w tym w tak szczególnie wrażliwym na niedotlenienie ośrodkowym układzie nerwowym. Zabezpieczenie drożności dróg oddechowych oraz rozpoczęcie wentylacji pacjenta stanowi kluczowy element działań resuscytacyjnych. Według obowiązujących wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) i Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) złotym standardem zabezpieczenia drożności dróg oddechowych w trakcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest intubacja dotchawicza (5, 6). Zgodnie z powyższymi wytycznymi osoba wykonująca intubację dotchawiczą powinna ją wykonać bez przerwy w uciskaniu klatki piersiowej bądź jedynie z krótką przerwą, pozwalającą na wprowadzenie rurki intubacyjnej przez struny głosowe, co minimalizuje przerwy w uciskaniu klatki piersiowej.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.