Postanowienia Sejmu w sprawie dodatków dla ratowników
Dodatki dla ratowników pierwotnie miały być umocowane w ustawie o jakości, która przepadła. Przepisy zostały więc dodane do projektu o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. Ten projekt jednak stoi w miejscu, czekając na wysłuchanie.
We wtorek (11 lipca) – rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. W porządku obrad zaplanowano m.in. pierwsze czytanie obywatelskiego projektu o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, ustawę refundacyjną, darmowe leki dla seniorów 65+ i dzieci, a także dodatki dla ratowników medycznych.
Sejmowej komisji cyfryzacji udało się przeforsować wniosek w sprawie projektu ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie jednym głosem. Projekt uzupełniono o regulacje dotyczące możliwości wypłacania członkom zespołów ratownictwa medycznego dodatków za pracę w nocy i święta. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca nie ma bowiem ustawowych regulacji, które to umożliwiają.
W środę (12 lipca) podczas posiedzenia komisji zdrowia, minister sportu Kamil Bortniczuk wprowadził poprawki do ustawy dotyczącej ograniczeń w sprzedaży napojów energetyzujących dzieciom, ponieważ ustawa forsowana przez komisję cyfrową wciąż oczekuje na wysłuchanie.
Poprawki te dotyczą przeniesienia przepisów znajdujących się pierwotnie właśnie w projekcie ustawy o tzw. zwalczaniu pornografii. Działanie to ma na celu wprowadzenie w życie wybranych postanowień ustawy przed 1 września. Oznacza to jednak, że szanse na przeprowadzenie pierwotnego projektu przez Sejm w tej kadencji są niewielkie.
Projektowana ustawa miała zmienić m.in. przepisy: ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawy o działalności leczniczej. Zmiany miały pojawić się też w ustawie o refundacji leków i wyrobów medycznych oraz ustawie o Funduszu Medycznym.
Poprawki do ustawy o działalności leczniczej wprowadzają na stałe rozwiązanie covidowe, czyli utrzymują dodatki dla ratowników medycznych za pracę zmianową. Zmiany w ustawie o świadczeniach dotyczą natomiast zniesienia na stałe wymogu posiadania skierowania w celu udania się do poradni psychologicznej dla dorosłych.
Z kolei poprawki ustawy refundacyjnej dotyczą zleceń na wyroby medyczne (ich postaci papierowej i elektronicznej). Zmiana w ustawie o Funduszu Medycznym umożliwia korzystanie z dofinansowania ze środków subfunduszu infrastruktury strategicznej w formie dotacji.
Źródło: cowzdrowiu.pl, rynekzdrowia.pl