Postępowanie przedszpitalne i wewnątrzszpitalne wobec pacjenta narażonego na działanie wysokiej temperatury – udar cieplny
Występujące co roku w Polsce fale upałów przypadają przede wszystkim na porę letnią. Skrajnie wysoka temperatura otoczenia skutkuje wieloma niekorzystnymi następstwami dla organizmu. Najpoważniejszym z nich, stwarzającym bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, jest udar cieplny.
Wstęp
Występujące co roku w Polsce fale upałów przypadają przede wszystkim na porę letnią. Skrajnie wysoka temperatura otoczenia skutkuje wieloma niekorzystnymi następstwami dla organizmu. Najpoważniejszym z nich, bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia, jest udar cieplny. Jest to choroba charakteryzująca się gwałtownym wzrostem temperatury wewnętrznej ciała (powyżej 40°C) i dysfunkcją ośrodkowego układu nerwowego. Klasyfikuje się go jako klasyczny, gdy powstaje w wyniku biernego narażenia na ekstremalne ciepło z otoczenia, oraz jako wysiłkowy, gdy rozwija się podczas intensywnych ćwiczeń.
Anatomia i fizjologia
Człowiek, jako organizm stałocieplny, utrzymuje fizjologicznie stałą temperaturę wewnętrzną ciała w zakresie około 36,6-37,2°C. W celu utrzymania tego stanu konieczne jest zachowanie równowagi zysków i strat ciepła. Ciało zyskuje ciepło głównie z przemian metabolicznych, a także za pośrednictwem promieniowania cieplnego i konwekcji ze środowiska, gdy jest ono cieplejsze od średniej ważonej temperatury skóry. Utrata ciepła powstaje przede wszystkim na drodze promieniowania i konwekcji do środowiska chłodniejszego, a także przez parowanie wody z dróg oddechowych i potu z powierzchni skóry. W przypadku zakłócenia balansu pomiędzy zyskami i stratami ciepła ciało magazynuje ciepło lub ma go za mało, czego efektem jest zmiana temperatury ciała. Utrzymywanie względnie stałej temperatury wewnętrznej jest możliwe poprzez mechanizm termoregulacji.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”