Postępowanie przedszpitalne w ginekologii i położnictwie
Postępowanie w stanach nagłych w ginekologii i położnictwie jest ukierunkowane na zachowanie życia, zdrowia i funkcji prokreacyjnych. Niniejsza praca ma na celu przybliżenie schematów postępowania dla zespołów ratownictwa medycznego m.in. w przypadku ciąży pozamacicznej, krwawienia z dróg rodnych czy poronienia.
Słowa kluczowe
ginekologia, położnictwo, stany nagłe, ciąża
Podobnie jak w nagłych przypadkach w medycynie ogólnej, postępowanie w stanach nagłych w ginekologii i położnictwie jest ukierunkowane na zachowanie życia, zdrowia i funkcji prokreacyjnych.
Stany nagłe w ginekologii i położnictwie można podzielić na dwie kategorie: związane i niezwiązane z ciążą. Przypadki związane z ciążą to: ciąża pozamaciczna, poronienie, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, nadciśnienie i stan przedrzucawkowy.
Stany nagłe w ginekologii i położnictwie najczęściej manifestują się nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych i bólem podbrzusza.
Postępy w ultrasonografii, w tym protokół FAST (ang. Focused Assessment with Sonography for Trauma), czułe i swoiste testy ciążowe, szybkie testy immunochromatograficzne w kierunku przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, małoinwazyjna chirurgia, właściwa polityka antybiotykowa oraz większa wiedza personelu medycznego na temat zdrowia reprodukcyjnego pozwalają na szybsze postawienie poprawnej diagnozy i wdrożenie adekwatnego postępowania.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”