Postępowanie przedszpitalne w przypadku urazów u dzieci spowodowanych wypadkiem na hulajnodze elektrycznej - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Postępowanie przedszpitalne w przypadku urazów u dzieci spowodowanych wypadkiem na hulajnodze elektrycznej

Autorzy artykułu skupiają się na problematyce dotyczącej urazów powstałych podczas jazdy na hulajnodze z napędem elektrycznym, do których dochodzi najczęściej wskutek wypadku na hulajnodze, oraz przedstawiają kryteria przyjęcia do centrum urazowego dla dzieci, a także postępowanie ratunkowe. Ostatnia część artykułu dotyczy dyskusji przeprowadzonej na temat omawianego zagadnienia.

Słowa kluczowe

postępowanie przedszpitalne, urazy u dzieci, hulajnoga elektryczna

Popularność hulajnogi z napędem elektrycznym znacząco wzrosła w ciągu ostatnich lat. Brak prawidłowego sprzętu ochronnego, odpowiedniego nadzoru, jak i użytkowanie pojazdów przez coraz młodsze dzieci wpływają znacząco na częstość występowania urazów. Statystycznie do głównych obrażeń należą: złamania, zwichnięcia kończyn, urazy klatki piersiowej, brzucha i głowy. Zdarzają się również wypadki komunikacyjne, w trakcie których zostaje potrącone poruszające się na hulajnodze dziecko, które niosą ze sobą poważne dla zdrowia i życia konsekwencje. Z roku na rok wzrasta również liczba przyjęć do szpitalnego oddziału ratunkowego zarówno dorosłych, jak i dzieci, którzy odnieśli obrażenia w wyniku wypadku z udziałem elektrycznej hulajnogi.

Najczęstsze urazy doznane wskutek wypadku na hulajnodze

Z obserwacji wynika, że wśród najczęstszych urazów poniesionych w przypadku incydentu z hulajnogą zmotoryzowaną znajdują się urazy kończyn górnych i dolnych. Około 40% wszystkich incydentów ogółem dotyczy urazów kończyn dolnych wymagających interwencji chirurgicznej. Ogólne rozpoznanie poniesionych obrażeń obejmowało najczęściej złamania, stłuczenia lub rany szarpane bez złamania. Do kolejno spotykanych u pacjentów pediatrycznych przypadków zalicza się urazy głowy i szyi, powikłane często wstrząśnieniem mózgu i wymagających hospitalizacji (1, 2). Złamanie kości promieniowej jest najczęstszym urazem dotyczącym kończyny górnej. Jeśli chodzi natomiast o kończyny dolne, złamania dotyczą w większości przypadków przeważnie kości piszczelowej (3). Do poważniejszych w skutkach obrażeń dochodzi podczas wypadku komunikacyjnego, w wyniku którego doszło do zderzenia pojazdu z hulajnogą. W znaczącej przewadze sytuacje te prowadzą do urazów wielonarządowych, często stanowią stan bezpośredniego zagrożenia życia oraz wymagają zadysponowania zespołu ratownictwa medycznego (ZRM).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.