Postępowanie ratunkowe w warunkach przedszpitalnych i szpitalnych wobec poszkodowanego z urazem wielonarządowym – opis przypadku - ratownicy24.pl
Reklama
ratownicy24pl-wybrane-substancje

Wyszukaj w serwisie

Postępowanie ratunkowe w warunkach przedszpitalnych i szpitalnych wobec poszkodowanego z urazem wielonarządowym – opis przypadku

O urazie wielonarządowym mówimy wówczas, gdy uszkodzeniu ulegną co najmniej dwa narządy pełniące odmienne funkcje w organizmie ludzkim. Urazom tego typu towarzyszy zwykle masywny ubytek krwi, prowadzący bardzo szybko do wstrząsu. Celem pracy było przybliżenie właściwego schematu postępowania ratunkowego zarówno w warunkach przedszpitalnych (Zespół Ratownictwa Medycznego), jak i szpitalnych (Szpitalny Oddział Ratunkowy) względem poszkodowanego z urazem wielonarządowym. W pracy posłużono się metodą studium przypadku. Za materiał badawczy posłużył przypadek 43-letniego poszkodowanego, który doznał urazu wielonarządowego w wyniku eksplozji materiału wybuchowego (niewypał wojenny wrzucony do ogniska). Materiał badawczy pozyskano z dokumentacji medycznej w postaci karty medycznych czynności ratunkowych ZRM, historii choroby SOR oraz własnych doświadczeń.

W krajach rozwiniętych urazy należą do jednych z głównych przyczyn przedwczesnej śmiertelności. Dotyczy to głównie dzieci i dorosłych poniżej 45. roku życia (1-2). Urazy są bardzo częstym zjawiskiem w interwencjach jednostek Państwowego Ratownictwa Medycznego (ZRM, SOR, HEMS) (3). Urazów, którym ulegają poszkodowani, jest bardzo wiele – od ran, skręceń czy zwichnięć, po bardzo ciężkie urazy wielonarządowe (4).

Uraz wielonarządowy jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, który może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia (NZK). W przypadku zatrzymania krążenia u pacjenta z urazem priorytetem jest zlokalizowanie i zatamowanie aktywnych, dużych krwawień, a następnie rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) i leczenia odwracalnych przyczyn (4H i 4T). Zdarza się, że zatrzymanie krążenia lub inny stan zagrożenia życia, np. drgawki, hipoglikemia czy zawał mięśnia sercowego, były pierwotną przyczyną powstania urazu (5-6).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 3/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 3/2024
35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Wybrane substancje psychoaktywne w praktyce ZRM i SOR. Postępowanie w zatruciach <br />
<br />

KSIĄŻKA: Wybrane substancje psychoaktywne w praktyce ZRM i SOR. Postępowanie w zatruciach

129,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Podręczna Tarcza Ratunkowa <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Podręczna Tarcza Ratunkowa

49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.