Postępowanie w nagłych stanach zagrożenia zdrowia i życia u pacjentki ciężarnej. Część II – ciąża pozamaciczna
mgr Katarzyna Ślusarczyk 1, mgr Jakub Kasperowicz 2, dr n. med. i n. o zdr. Dominik Gałuszka 1,2, mgr Elżbieta Skrzyniarz
1 Instytut Nauk o Zdrowiu
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
2 Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie
3 Położna w Katedrze Pielęgniarstwa
Wydział Ochrony Zdrowia
Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
Artykuł jest drugą częścią opracowania o postępowaniu w nagłych stanach zagrożenia zdrowia i życia u pacjentki ciężarnej. Autorzy opisują ciążę pozamaciczną, a także wskazane postępowanie ratunkowe. W dalszej części artykułu przedstawiona jest dyskusja, w której opisane są analizowane przypadki.
Słowa kluczowe
stany nagłe, pacjentka ciężarna, ciąża pozamaciczna
Szczególną grupą pacjentek, z którymi Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) może mieć do czynienia w swojej codziennej praktyce, są kobiety ciężarne, u których w związku z nieprawidłowym przebiegiem ciąży może pojawić się nagły stan zagrożenia zdrowia i życia. Jednym z takich stanów jest ciąża pozamaciczna, nazywana inaczej ektopową. W obecnych warunkach rozwoju medycyny ten rodzaj ciąży diagnozowany jest w jej wczesnym etapie. Dlatego też na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się coraz mniejszy odsetek nagłych zgonów pacjentek ciężarnych. Powodem stanu bezpośrednio zagrażającego życiu w tych okolicznościach może być masywne krwawienie spowodowane pęknięciem jajowodu. Występują również przypadki, gdy pacjentki będące w ciąży ektopowej nie są jej świadome. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy Zespoły Ratownictwa Medycznego dysponowane są do kobiet zgłaszających m.in. ostry ból w podbrzuszu, a które nie podejrzewały u siebie dotychczas ciąży i nie były jeszcze poddawane konsultacji ginekologicznej. Przy tego typu zdarzeniach należy zebrać rzetelny wywiad, a podjęte badanie fizykalne ukierunkować na ewentualną możliwość wystąpienia obecności ciąży, w tym ciąży pozamacicznej. Przy podejrzeniu ciąży ektopowej i występowaniu dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej należy wdrożyć odpowiednie postępowanie obejmujące między innymi stałe monitorowanie parametrów życiowych pacjentki oraz w razie potrzeby – walkę z hipotensją.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”