Postępowanie w nagłych stanach zagrożenia zdrowia i życia u pacjentki ciężarnej. Część I − stan przedrzucawkowy i rzucawka
Rozpoznawanie ciężkiego stanu przedrzucawkowego stawia się w przypadku stwierdzenia przynajmniej jednego z niżej wymienionych objawów:
- nadciśnienie tętnicze: ciśnienie skurczowe ≥160 mm Hg lub rozkurczowe ≥110 mm Hg stwierdzone dwukrotnie, w odstępach co najmniej 6 godzin u pacjentki leżącej w łóżku,
- białkomocz ≥5 g/dobę lub 3+ w teście paskowym (w dwóch próbkach moczu zebranych w odstępie co najmniej 4 godzin),
- skąpomocz <500 ml/dobę,
- zaburzenia neurologiczne lub widzenia,
- obrzęk płuc lub sinica,
- ból w nadbrzuszu,
- zwiększona aktywność enzymów wątrobowych,
- zmniejszona liczba płytek krwi,
- znaczne ograniczenie wewnątrzmacicznego wzrostu.
Czynniki ryzyka PE
Jak wspomniano wcześniej, dokładna przyczyna wystąpienia stanu przedrzucawkowego, jak i w konsekwencji rzucawki nie jest znana. Na podstawie wieloletniej obserwacji i analizy przypadków medycznych zaobserwowano czynniki ryzyka, które mogą wpływać na rozwój tego stanu chorobowego. Przedstawiono je poniżej w tabeli, w zależności od czynników wysokiego lub średniego ryzyka.
Dodatkowo z obserwacji wynika, iż PE często występuje u kobiet ciężarnych, u których wcześniej występowały inne schorzenia takie jak migrena, bolesne miesiączkowanie oraz nawracające i częste zakażenia. Ponadto zgromadzono dane, z których wynika, iż wpływ mogą mieć predyspozycje genetyczne, takie jak te warunkujące koagulopatię, zaburzenia snu we wczesnej ciąży, korzystanie z technik wspomaganego rozrodu lub czynnik męski (uwarunkowania genetyczne przekazane od partnera ciężarnej w momencie zapłodnienia, a później przebiegu ciąży, mogą w pewien sposób mieć wpływ na wystąpienie PE u kobiety w ciąży). Co ciekawe, zebrane dane ujawniają fakt, iż palenie papierosów, a właściwie wdychanie dymu nikotynowego, prawdopodobnie zmniejszają częstość występowania stanu przedrzucawkowego o ⅓ częstości wśród kobiet. Chociaż palenie zmniejsza czynniki ryzyka i działa teoretycznie prawdopodobnie protekcyjnie przed rozwojem mechanizmu PE, to jednak należy niewątpliwie pamiętać, iż niesie za sobą inne istotne szkodliwe działania dla organizmu matki, a zwłaszcza dziecka w trakcie jego płodowego rozwoju.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”