Problemy z podwyżkami w ochronie zdrowia. Szpitale nie mają pieniędzy na wypłaty
Szpitale mają problem z wdrożeniem założeń ustawy, która określa nowe poziomy wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Choć medycy powinni dostać większe wypłaty maksymalnie do 10 sierpnia, to nie wszędzie się to udało.
Nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła wyższe współczynniki wyliczania wynagrodzeń dla medyków. Nie wszystkie szpitale mają jednak możliwość wypłacenia podwyżek – dyrektorzy zgłaszają braki w funduszach i skarżą się, że nie są w stanie podnieść pensji swoim pracownikom.
Jak podaje NFZ, do tej pory ok. 20% szpitali w Polsce nie podpisało aneksów do umów, które zobowiązują do wypłaty podwyżek. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych 80% wypłaty odbyły się bez przeszkód – w części szpitali wypłacono wynagrodzenia w starych wariantach.
NFZ odpowiedział na skargi ze strony dyrektorów szpitali i przeznaczył dodatkowe 350 milionów złotych na podwyżki wynagrodzeń dla medyków.
Źródło: rynekzdrowia.pl