Projekt noweli, który doprecyzowuje definicję ratownika wodnego
Resort spraw wewnętrznych i administracji opublikował projekt noweli, w której znajduje się m.in. zapis dotyczący definicji ratownika wodnego.
MSWiA w projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, oprócz doprecyzowania definicji ratownika wodnego wskazuje na stworzenie stosownych przepisów określających inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym, a także dokumenty, które będą potwierdzały ich posiadanie.
Są to m.in. kwalifikacje uprawniające do kierowania statkami na wodach śródlądowych oraz do uprawiania turystyki wodnej, a także kwalifikacje: w żegludze morskiej, do wykonywania zawodu ratownika medycznego, lekarza i pielęgniarki systemu PRM, nurka, czy do kierowania pojazdem uprzywilejowanym. W przypadku dokumentów mowa tutaj o wszelkiego rodzaju patentach w żegludze śródlądowej, uprawnieniach motorowodnych, czy świadectwach i dyplomach w żegludze morskiej.
Obecne przepisy nie precyzują jakie dokładnie kwalifikacje powinien posiadać ratownik wodny. Wskazują jednie na osobę, która posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego i technik pływackich. Dlatego w uzasadnieniu do projektu czytamy o tzw. innych kwalifikacjach przydatnych w ratownictwie wodnym. Inne oznaczają tutaj różne, niż te, które wynikają z ukończenia kursu ratownika wodnego czy z ukończonego kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Jednocześnie umiejętności te muszą być przydatne w przyjęciu zgłoszenia o wypadku, dotarciu na miejsce wypadku z odpowiednim sprzętem ratunkowym, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, zabezpieczeniu miejsca wypadku, ewakuacji osób z miejsca stanowiącego zagrożenie dla życia lub zdrowia, transporcie poszkodowanych czy w poszukiwaniu osób zaginionych na obszarze wodnym.
Nowela wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.
Źródło: www.gazetaprawna.pl