Przygotowanie oddziału ratunkowego na zagrożenia CBRN - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Przygotowanie oddziału ratunkowego na zagrożenia CBRN

Centra urazowe i oddziały ratunkowe powinny być przygotowane do udzielania pomocy pacjentom będącym pod działaniem substancji niebezpiecznych (CBRN). W planach reagowania kryzysowego szpitali powinny znajdować się procedury na tego typu zdarzenia. Obejmować one powinny zarówno postępowanie z pojedynczym pacjentem, jak również postępowanie w zdarzeniu masowym. Indywidualne środki ochrony i środki ochrony dróg oddechowych powinny stanowić standardowe wyposażenie ratownictwa medycznego na poziomie szpitalnym, pozwalając na samodzielne wykonywanie większości zadań. Wsparcie psychologiczne dla pacjentów i personelu szpitala oraz wyposażenie informatyczne, pozwalające na sprawne zarządzanie informacją, to integralne części planu reagowania kryzysowego szpitala na zagrożenia CBRN.

Słowa kluczowe

CBRN, zarządzanie, triage, plan reagowania kryzysowego, indywidualne środki ochrony przed skażeniami i ochrona dróg oddechowych

Każdy szpital powinien dysponować planem reagowania kryzysowego na wypadek wystąpienia katastrofy zewnętrznej i wewnętrznej, dotyczącej samego szpitala. Powszechnie dostępny plan ewakuacji pacjentów na wypadek powstałego w szpitalu zagrożenia nie jest planem reagowania na wypadek katastrofy. Jest tylko jego niewielkim, aczkolwiek bardzo ważnym elementem.

XXI wiek niesie nowe zagrożenia dla ludzkości, modyfikując dotychczas znane lub generując nowe, niespotykane w latach wcześniejszych (1). Wszystkie te zagrożenia mogą oddziaływać na system lecznictwa szpitalnego. Obecnie występują różne zagrożenia, które mogą dotyczyć bezpośrednio szpitala. Głównie związane są one z zagrożeniem pożarowym bądź zagrożeniami technicznymi (poważna awaria). Nie można wykluczyć w związku ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi wpływu czynników naturalnych na funkcjonowanie szpitala (np. powódź) oraz działań celowych nakierowanych bezpośrednio na personel czy pacjentów szpitala. Współcześnie w procesie planowania należy uwzględnić zagrożenia kryminalne czy terrorystyczne.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.