Przygotowanie oddziału ratunkowego na zagrożenia CBRN
Centra urazowe i oddziały ratunkowe powinny być przygotowane do udzielania pomocy pacjentom będącym pod działaniem substancji niebezpiecznych (CBRN). W planach reagowania kryzysowego szpitali powinny znajdować się procedury na tego typu zdarzenia. Obejmować one powinny zarówno postępowanie z pojedynczym pacjentem, jak również postępowanie w zdarzeniu masowym. Indywidualne środki ochrony i środki ochrony dróg oddechowych powinny stanowić standardowe wyposażenie ratownictwa medycznego na poziomie szpitalnym, pozwalając na samodzielne wykonywanie większości zadań. Wsparcie psychologiczne dla pacjentów i personelu szpitala oraz wyposażenie informatyczne, pozwalające na sprawne zarządzanie informacją, to integralne części planu reagowania kryzysowego szpitala na zagrożenia CBRN.
Słowa kluczowe
CBRN, zarządzanie, triage, plan reagowania kryzysowego, indywidualne środki ochrony przed skażeniami i ochrona dróg oddechowych
Każdy szpital powinien dysponować planem reagowania kryzysowego na wypadek wystąpienia katastrofy zewnętrznej i wewnętrznej, dotyczącej samego szpitala. Powszechnie dostępny plan ewakuacji pacjentów na wypadek powstałego w szpitalu zagrożenia nie jest planem reagowania na wypadek katastrofy. Jest tylko jego niewielkim, aczkolwiek bardzo ważnym elementem.
[...]którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!