Przyrządowe metody udrażniania dróg oddechowych i ich monitorowanie - Strona 3 z 4 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Przyrządowe metody udrażniania dróg oddechowych i ich monitorowanie

Pulsoksymetr to kolejne urządzenie, które powinno zostać zastosowane w celu oceny wentylacji pacjenta, ma ograniczenia w potwierdzaniu położenia przyrządów do udrażniania dróg oddechowych. U pacjentów, u których wykonano preoksygenację przed intubacją, zmiana pulsoksymetrii może potrwać nawet kilka minut. Odczyty pulsoksymetryczne zależą również od krążenia w obszarze, w którym czujnik jest przymocowany, co sprawia, że jest mniej wiarygodna we wstrząsie i w zatrzymaniu krążenia niż kapnografia (13).

Kapnografia może również zostać zastosowana w celu oceny położenia urządzeń nagłośniowych takich jak: maski krtaniowe (LMA), rurki krtaniowe (LTD) czy i-Gel. Urządzenia te są wprowadzane „na ślepo” i są coraz częściej wykorzystywane w sytuacjach, gdy intubacja może stwarzać trudności lub jest niemożliwa ze względu na różne przyczyny (brak doświadczenia, trudne warunki itp.). Urządzenia te charakteryzują się wysokim wskaźnikiem prawidłowego położenia, zastosowanie kapnografii pozwala na potwierdzenie, że są wprowadzane na odpowiednią głębokość i kierują powietrze do tchawicy (14).

Kapnografia nie zastępuje badania fizykalnego. Istnieje kilka okoliczności, w których ETCO2 nie zostanie wykryty przy prawidłowo ułożonych urządzeniach w drogach oddechowych.

Nieodpowiednie uciskanie klatki piersiowej podczas zatrzymania krążenia jest jedną z przyczyn braku rejestracji ETCO2 z prawidłowo zabezpieczonymi drogami oddechowymi. ETCO2 zależy od ruchu powietrza do i z płuc, a także cyrkulacji CO2 do płuc. Uciski, które nie są wystarczająco szybkie lub wystarczająco głębokie, nie są wykonywane przez zbyt długi czas, lub gdy przestój był tak długi, że nawet dobre uciśnięcia nie powodują wytwarzania CO

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.