Przyszłość defibrylacji
Kompatybilność
Niezmiernie ważna z punktu widzenia przekazania pacjenta zespołowi ratownictwa medycznego jest kompatybilność elektrod. Dostępne są, choć nie powszechnie stosowane, przejściówki pozwalające połączyć elektrody jednego producenta z defibrylatorem manualnym innego producenta. Nie jest ich dużo. Takie rozwiązanie niestety niesie za sobą zagrożenie, że elektroda użyta niezgodnie z instrukcją obsługi (każdy producent zastrzega sobie prawo do korzystania z elektrod oryginalnych) może spowodować obrażenia ciała pacjenta poprzez zastosowanie zbyt dużych energii w stosunku do jej możliwości, jak również może być nieefektywna i skutkować złym rezultatem terapeutycznym. Problem ten rozwiązują jedynie defibrylatory kompatybilne z używanymi w pogotowiach na terenie, w którym znajduje się AED.
Nowoczesność – smart AED
Aż dziw bierze, że choć w „inteligentnych” domach i biurach możemy już spotkać ekspresy do kawy, pralki czy rolety okienne z podłączeniem do bezprzewodowego systemu, to w przypadku defibrylatorów automatycznych nikt jeszcze nie zaproponował takiego rozwiązania. Uważamy, że to najbardziej właściwa cecha urządzenia przyszłości. Wyobrażamy sobie, że za kilka lat będzie można przesyłać wszelkie dane dotyczące urządzenia, takie jak gotowość do pracy, poprawnie przeprowadzone autotesty, a nawet datę przydatności elektrod czy baterii.
Połączenie internetowe może również przysłużyć się do edukacji w zakresie prowadzonego RKO – dzięki transmisji danych będzie można transmitować zapewne dane dotyczące kompresji klatki piersiowej, defibrylacji i wnioskować, co jeszcze należy poprawić w danym środowisku pracy czy społeczności używającej defibrylatora. Takie dane z pewnością przysłużyłyby się również budowaniu ciągu komunikacyjnego od momentu uruchomienia łańcucha przeżycia do dojazdu do szpitala, zwłaszcza mając na uwadze rolę dyspozytora medycznego zawiadującego procesem udzielania pierwszej pomocy – dzięki łączności byłby w stanie bezpiecznie przeprowadzić przypadkowego ratownika przez użycie defibrylatora, a ten czułby się bardziej komfortowo i z większym przekonaniem o poprawności swoich działań wciskałby przycisk defibrylacji.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”