Zasadność stosowania opioidów w bólu brzucha - ratownicy24.pl

Zasadność stosowania opioidów w bólu brzucha

Czy zasadne jest stosowanie opioidów w bólu brzucha o różnym pochodzeniu?

Zdaniem eksperta

Generic placeholder image
Piotr Szwedziński

Generalnie powinno się unikać podawania opioidów w przypadku bólu brzucha, można je stosować, natomiast powinno się wybrać inne leki.
Na przykład morfina jest przeciwwskazana w przypadku bólu spowodowanego skurczem mięśni gładkich, np. dróg żółciowych, kolka nerkowa, żółciowa. Poniżej link do ulotki morfiny.
https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/48739,Morphini-Sulfas-WZF-roztwor-do-wstrzykiwan
Przede wszystkim należy stosować leki rozkurczowe (drotaweryna) oraz przeciwbólowe nieopioidowe – najlepszy jest metamizol (oprócz działania przeciwbólowego ma również działanie rozkurczowe).
W przypadku bólu bardzo silnego, gdy inne leki nie działają można podać leki opioidowe, nie zamazują one diagnostyki bólu brzucha. Zachęcam również do zapoznania się z artykułem dotyczącym dobrych praktyk w leczeniu bólu u dorosłych

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.