Postępowanie z poszkodowanym z wbitym ciałem obcym, u którego doszło do zatrzymania krążenia - ratownicy24.pl
Reklama

Postępowanie z poszkodowanym z wbitym ciałem obcym, u którego doszło do zatrzymania krążenia

Jakie jest postępowanie z osobą poszkodowaną, u której doszło do zatrzymania krążenia i która ma wbite ciało obce w klatkę piersiową? I jakie są dalsze kroki, gdy po dojeździe na miejsce zdarzenia z wywiadu poszkodowany jeszcze przed chwilą oddychał, a następnie dochodzi  do zatrzymania krążenia i oddechu podczas udzielania KPP?

Zdaniem eksperta

Michał Kucap

W sytuacji wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia musimy wykonywać zabiegi resuscytacyjne (oczywiście będą one po części uzależnione od posiadanego wykształcenia i dostępności do sprzętu medycznego). Nagłe Zatrzymanie Krążenia jest ustaniem najważniejszych czynności życiowych, takich jak oddech i krążenie, co będzie skutkowało uszkodzeniem innych komórek w ludzkim organizmie tj. komórek nerwowych.
W momencie braku życia, dla nas najważniejsze jest jego przywrócenie. Dlatego w pierwszej pomocy, w KPP czy czasami w medycznych czynnościach ratunkowych postępujemy zgodnie z triadą życia – „życie najważniejsze, potem kręgosłup, a na końcu kończyny”. Taką triadę życia również należy zastosować w momencie wbitego ciała obcego w klatkę piersiową, jeżeli dochodzi do NZK.
Odpowiedź jest prosta: należy jak najszybciej usunąć i m.in rozpocząć resuscytację krążeniową czy krążeniowo-oddechową.
Nie będzie miało znaczenia czy świetnie ustabilizuję to ciało obce, jak u człowieka dochodzi do NZK. Dla niego w tym momencie jedynym ratunkiem jest efektywna resuscytacja – z wbitym ciałem obcym w klatkę piersiową może być to praktycznie niemożliwe. Dlatego pozostawiając ciało obce szanse na przeżycie w NZK są praktycznie zerowe. Oczywiście, usuwając to ciało narażam na konsekwencje, ale daje jakieś szanse prowadząc resuscytację. W trakcie RKO może uda się dokonać zabezpieczenia miejsca po usunięciu ciała obcego.
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 1/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 1/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.