Ratownictwo medyczne wobec zagrożeń radiacyjnych. Medyczne skutki napromieniowania - Strona 3 z 7 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ratownictwo medyczne wobec zagrożeń radiacyjnych. Medyczne skutki napromieniowania

Podobnie jak w dawce ekspozycyjnej, w celu łatwiejszego określania skutków napromieniowania wykorzystywane jest pojęcie mocy dawki pochłoniętej wyrażonej w Gy/h lub Sv/h.

Skutki biologiczne promieniowania

W wyniku zadziałania na organizm żywy promieniowania jonizującego dochodzi w nim do powstania szeregu uszkodzeń prowadzących do rozwoju miejscowych i ogólnych zmian chorobowych. Dokonujące się uszkodzenie materiału biologicznego jest wynikiem przekazania energii promieniowania na elementy struktur komórkowych. Wyróżniamy trzy fazy oddziaływania promieniowania jonizującego na komórkę. W fazie fizycznej dochodzi do bezpośredniego wybicia elektronów przez cząstkę/falę promieniowania z cząsteczki DNA (nici kwasu deoksyrybonukleinowego), co destabilizuje jej strukturę. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia ze zjawiskiem rozpraszania comptonowskiego (6). W fazie chemicznej tego oddziaływania wystarczająco wysokie energie powodują jonizację (radiolizę) cząsteczek wody (OH., H.), a w konsekwencji powstawanie wolnych rodników (•OH, HO2•) i zrywanie lub tworzenie nowych wiązań chemicznych (7). Oddziaływanie wolnych rodników w fazie biologicznej powoduje uszkodzenie struktur komórkowych, a w konsekwencji całych komórek. Głównie dochodzi do uszkodzenia: DNA, mRNA, enzymów (katalaz i proteaz) i błon cytoplazmatycznych (6). Jeżeli nie dojdzie do naprawy DNA w komórce, to zmiany w materiale genetycznym zostają zachowane. Powstałe zmiany w obrębie DNA niosą ze sobą ryzyko przekazania nowych cech potomstwu oraz mogą prowadzić do powstania zmian nowotworowych.

Skutki zdrowotne napromieniowania

W wyniku działania promieniowania jonizującego na organizm żywy może dojść do wystąpienia negatywnych skutków ujawniających się w krótkim czasie od napromieniowania lub też po dłuższym okresie, lub nawet dopiero w kolejnych pokoleniach. Z tego powodu skutki napromieniowania dzielimy na:

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.