Ratownictwo medyczne wobec zagrożeń radiacyjnych. Medyczne skutki napromieniowania
Obraz kliniczny i prawdopodobieństwo przeżycia poszczególnych postaci ARS zilustrowano w tab. 2.
Zespół hematopoetyczny
Zespół hematopoetyczny powstaje w wyniku uszkodzenia najbardziej wrażliwego na promieniowanie jonizujące układu krwiotwórczego. Występuje on w wyniku napromieniowania organizmu dawką w przedziale 0,5-6 Gy (14). Najczęściej manifestuje się przy napromieniowaniu dawką 2-3 Gy (12). Najczęstszą początkową konsekwencją napromieniowania jest limfopenia, która rozwija się w ciągu pierwszych 6-24 h (13). Objawy, które pojawiają się w zespole hematopoetycznym, zależą od fizjologicznego wskaźnika utraty komórek krwi, w szczególności limfocytów (14).
Bezwzględna liczba limfocytów, która pozostaje w granicach 50% normy w pierwszym tygodniu po ekspozycji, sugeruje, że ekspozycja wynosi 1 Gy, a prawdopodobieństwo przeżycia przekracza 90%. (8).
Objawy występujące w zespole hematopoetycznym są zależne od fizjologicznego wskaźnika utraty komórek we krwi krążącej, wynikają one z limfopenii, retikulocytopenii, niedokrwistości, granulocytopenii, monocytopenii i trombocytopenii (15). Tab. 3 przedstawia zależność między dawką promieniowania a wskaźnikiem utraty komórek krwi. W hematotoksyczności radiacyjnej pośredniczą genotoksyczne i inne specyficzne mechanizmy toksyczne, prowadzące do aplazji, apoptozy lub martwicy komórek. Przyczyną śmierci w postaci hematopoetycznej jest depresja szpiku (14).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”