Ratownik medyczny jako pracownik DPS? - ratownicy24.pl

Ratownik medyczny jako pracownik DPS?

Ratownik medyczny jako pracownik DPS?
fot. istockphoto.com

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia oraz Rodziny i Polityki Społecznej o umożliwienie ratownikom pracy w domach pomocy społecznej.

Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur od wielu lat wizytuje DPS-y. Jak wynika z jego doświadczeń jedną z podstawowych potrzeb pacjentów jest odpowiednia opieka pielęgniarska. Większość z nich cierpi na przewlekłe choroby somatyczne, psychiczne oraz te, które wynikają z zaawansowanego wieku lub urazów. Zatem konieczne jest zapewnienie im stałej opieki.

Natomiast problem wynika z tego, że pielęgniarki, które pracują w DPS-ach zarabiają mniej w porównaniu do innych koleżanek po fachu. Tym samym w domach opieki społecznej rośnie zapotrzebowanie na takich pracowników.

Wsparciem dla personelu byłaby możliwość zatrudnienia ratowników medycznych. Niestety Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym nie umożliwia wykonywania zawodu ratownika w domach opieki społecznej. Medycy zatrudnieni w nich mogą sprawować jedynie funkcję opiekuna, tym samym tracąc część swoich uprawnień.

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, podkreśla w swoim liście do ministrów, że w jego ocenie potrzebna jest zmiana przepisów w tej sprawie. Takie rozwiązanie zdecydowanie poprawiłoby obecną sytuację personelu w DPS-ach.

źródło: rpo.gov.pl

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.