Reakcja nadwrażliwości na lek w praktyce ZRM – opis przypadku
W opisanym przypadku doszło do wystąpienia ogólnoustrojowej reakcji alergicznej, która była związana z włączeniem do leczenia lamotryginy, należącej do aromatycznych leków przeciwdrgawkowych. Jest to lek powszechnie stosowany w leczeniu epilepsji oraz zaburzeń dwubiegunowych. Preparat działanie przeciwdrgawkowe uzyskuje poprzez zahamowanie kanałów sodowych wrażliwych na napięcie, co prowadzi do stabilizacji błon nerwowych i blokowania impulsów mózgu, które mogą wywołać napad epilepsji. Karta charakterystyki produktu leczniczego zawiera wiele działań niepożądanych.
Jednym z opisywanych najczęściej jest możliwość wystąpienia wysypek skórnych lub zaczerwienia skóry, które mogą prowadzić do wystąpienia zespołu SJS lub TEN. Powikłania mogą się nasilać, jeśli lek wejdzie w interakcję z substancją czynną, jaką jest karbamazepina. Jest to związane z możliwością powstania alergicznej reakcji krzyżowej, której częstość występowania po aromatycznych lekach przeciwpadaczkowych ocenia się na 80% przypadków. Połączenie lamotryginy z karbamazepiną może skutkować wystąpieniem reakcji krzyżowej w 26% przypadków.
Podsumowanie
Ratownik medyczny w swojej pracy musi wykazywać się bardzo dużą wiedzą z wielu dziedzin oraz płaszczyzn medycyny. Szczególne znaczenie mają farmakologia oraz farmakoterapia. Musimy pamiętać, że każdy lek ma swoje działanie niepożądane, które w przypadku interakcji z innym lekiem może ulec nasileniu. Nie zawsze na miejscu zdarzenia jesteśmy w stanie określić przyczynę wystąpienia reakcji alergicznej czy uczuleniowej. Algorytmy postępowania zawierają głównie działanie w przypadku wystąpienia silnego wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu oraz zdrowiu. W opisanym przypadku parametry życiowe były prawidłowe, niepokojące były tylko zmiany skórne, które rozwijały się w ciągu kilku dni. Kierownik ZRM podjął decyzję o przewiezieniu pacjenta na SOR w celu dalszej diagnostyki, bo nigdy do końca nie możemy być pewni, w jakim kierunku może rozwinąć się reakcja uczuleniowa. Wiedza dotycząca reakcji nadwrażliwości jest bardzo cenna i czasem może uratować czyjeś życie.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”