Reanimacja i resuscytacja ciężarnych oraz zasady ich transportu
Zatrzymanie krążenia u ciężarnej jest zdarzeniem rzadkim, ale dotyczącym dwojga pacjentów – ciężarnej i płodu, i mogącym mieć tragiczne konsekwencje. Mając na uwadze zmiany zachodzące w organizmie kobiety w ciąży, wielodyscyplinarny zespół musi być przygotowany na resuscytację krążeniowo-oddechową dostosowaną do tych zmian. W przypadku wystąpienia zatrzymania krążenia u ciężarnej zespół prowadzący resuscytację powinien znać zmiany anatomiczno-fizjologiczne występujące u kobiety ciężarnej, ich konsekwencje oraz modyfikacje prowadzenia RKO u takiej pacjentki.
Słowa kluczowe
reanimacja ciężarnej, transport ciężarnej, RKO
W Stanach Zjednoczonych zgony okołoporodowe sięgają 28 na 100 000 żywych urodzeń (1). Śmiertelność związana z ciążą w krajach europejskich szacuje się na 16 na 100 000 żywych urodzeń (2).
Przyczyny zatrzymania krążenia u ciężarnych podzielić możemy na związane z ciążą oraz niezależne od współistniejącej ciąży. Wśród tych związanych z ciążą większość jest spowodowana: krwotokiem i krwawieniem przed- i poporodowym, zmianami zakrzepowo-zatorowymi, nadciśnieniem rozwijającym się w przebiegu ciąży, zatorem płynem owodniowym. Inne [...]