Reanimacja i resuscytacja ciężarnych oraz zasady ich transportu - ratownicy24.pl

Reanimacja i resuscytacja ciężarnych oraz zasady ich transportu

NAR_5_21_wiedza_w_praktyce_Aleksandra_Palka_REANIMACJA_I_RESUSCYTACJA_CIEZARNYCH_iStock-1289372058
Fot. iStock

Zatrzymanie krążenia u ciężarnej jest zdarzeniem rzadkim, ale dotyczącym dwojga pacjentów – ciężarnej i płodu, i mogącym mieć tragiczne konsekwencje. Mając na uwadze zmiany zachodzące w organizmie kobiety w ciąży, wielodyscyplinarny zespół musi być przygotowany na resuscytację krążeniowo-oddechową dostosowaną do tych zmian. W przypadku wystąpienia zatrzymania krążenia u ciężarnej zespół prowadzący resuscytację powinien znać zmiany anatomiczno-fizjologiczne występujące u kobiety ciężarnej, ich konsekwencje oraz modyfikacje prowadzenia RKO u takiej pacjentki.

Słowa kluczowe

reanimacja ciężarnej, transport ciężarnej, RKO

W Stanach Zjednoczonych zgony okołoporodowe sięgają 28 na 100 000 żywych urodzeń (1). Śmiertelność związana z ciążą w krajach europejskich szacuje się na 16 na 100 000 żywych urodzeń (2).

Przyczyny zatrzymania krążenia u ciężarnych podzielić możemy na związane z ciążą oraz niezależne od współistniejącej ciąży. Wśród tych związanych z ciążą większość jest spowodowana: krwotokiem i krwawieniem przed- i poporodowym, zmianami zakrzepowo-zatorowymi, nadciśnieniem rozwijającym się w przebiegu ciąży, zatorem płynem owodniowym. Inne przyczyny to: niewydolność serca, sepsa, powikłania anestezjologiczne, urazy (najczęściej wypadki komunikacyjne, upadki, urazy w wyniku napaści i postrzałów, poparzenia), próby samobójcze (1, 2, 4).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.