Rescue Task Force – luka do wypełnienia w polskich warunkach – część II - ratownicy24.pl

Rescue Task Force – luka do wypełnienia w polskich warunkach – część II

rescue task force
fot. Ruel Kapunan

Wyzwanie, jakim jest światowy terroryzm w XXI wieku, obliguje nas do przewidywania możliwych zagrożeń i bycia w stanie gotowości na stawianie im czoła. „Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie” – mawiał Peter Ferdinand Drucker, amerykański specjalista zarządzania, uważany za „ojca” współczesnych metod zarządzania. System Polskie Ratownictwo Medyczne powinien być gotowy na zagrożenia terrorystyczne, które obecnie dla naszego społeczeństwa wydają się być surrealistyczne. Przyjmuje się powszechnie, że Polska pozostaje krajem odizolowanym od poczucia bezpośredniego zagrożenia. Do niedawna zakładano także, że światowa pandemia wirusa nie może dotyczyć krajów wysokorozwiniętych. W wielu miejscach na świecie zespoły RTF (ang. Rescue Task Forces – medyczne zespoły szybkiego reagowania) szkolą się, aby udzielać medycznych czynności ratunkowych w miejscach incydentu terrorystycznego. Autorzy w niniejszej publikacji przedstawiają rys koncepcji tworzenia grup RTF w Polsce, oblicze ich powstawania na arenie międzynarodowej oraz transgraniczne podejście specjalistów w obszarze medycyny taktycznej do potrzeby ich istnienia w dzisiejszej rzeczywistości.

Słowa kluczowe
medyczne zespoły szybkiego reagowania, terroryzm, taktyczno-bojowa opieka nad poszkodowanym, zespoły ratownictwa medycznego

W poprzednim numerze czasopisma „Na Ratunek” opublikowaliśmy

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.