Rozwiązania podatkowe w specustawie. Skorzystają medycy
Ministerstwo Finansów zapowiada ulgi podatkowe zarówno dla otrzymujących pomoc, ale także tych, którzy ją oferują. 8-go marca projekt ma być przedstawiony w Sejmie.
7-go marca Rada Ministrów przyjęła projekt rządowej specustawy w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zakłada ona między innymi rozwiązania podatkowe dla obu stron. Wiceminister finansów Artur Soboń oświadczył, że planują zrezygnować z poboru podatków od świadczeń otrzymywanych przez uchodźców, a także od osób im pomagających.
Jak wiadomo, obywatele Ukrainy przebywający na terenie Polski nie będą płacić podatku od spadków i darowizn od otrzymanej pomocy. Dotyczy to pomocy od osób fizycznych, firm i organizacji pozarządowych. Co więcej, jest nieograniczone kwotowo i nie wiąże się z żadnymi formalnościami. Preferencja będzie obowiązywała od 24 lutego do 30 czerwca 2022 r. Ukraińcy nie będą również również płacić podatku dochodowego za pomoc na zasadzie finansowania leczenia czy udostępnienia lokalu mieszkalnego. Ta preferencja obowiązuje do 31-go grudnia 2022 r.
Natomiast jak podaje resort, w przypadku osób niosących pomoc, to między innymi zwolnienie z podatku (PIT i CIT) świadczeń pieniężnych wypłacanych podatnikom, którzy udzielają pomocy uchodźcom. Dotyczy to sytuacji, w których przyjmując do siebie uchodźców otrzymujemy dodatkowe środki, a te z kolei pozostaną wolne od podatku. Dodatkowo, projekt zakłada też ulgi dla firm, które pomagają uchodźcom za pośrednictwem organizacji pozarządowych i samorządów.
Wydatki na pomoc uchodźcom będzie można ująć w kosztach podatkowych. Kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na wytworzenie lub cena nabycia rzeczy i praw przekazanych w ramach pomocy, jak również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnych świadczeń (np. darmowej pomocy medycznej). Preferencja będzie obowiązywać od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.
źródło: rynekzdrowia.pl