Samookaleczenia a próba samobójcza u dzieci w praktyce ratownika medycznego - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Samookaleczenia a próba samobójcza u dzieci w praktyce ratownika medycznego

Interwencja ZRM-u u pacjentów poniżej 18. roku życia w sytuacji samookaleczenia czy próby samobójczej zazwyczaj kończy się ich transportem do szpitala w celu dalszej diagnostyki i konsultacji ze specjalistą. Warto jednak pamiętać o sposobie rozmowy z dzieckiem lub nastolatkiem po takim przejściu. Profesjonalna rozmowa daje szansę na uzyskanie istotnych informacji od pacjenta i przekazanie ich lekarzowi. Nie zapominajmy też o bliskich pacjenta, a w szczególności rodzicach, dla których to również bardzo trudny czas.

Słowa kluczowe

zespół ratownictwa medycznego, pacjent pediatryczny, samobójstwo, samookaleczenie

W 2023 roku zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) interweniowały w całej Polsce blisko 3 mln 200 tys. razy. W ramach interwencji zabezpieczono przeszło 3 mln 300 tys. pacjentów, z których niecałe 2 mln trafiło do szpitalnych oddziałów ratunkowych lub izb przyjęć. Zgodnie z kategoryzacją przyjmowanych zgłoszeń przez dyspozytorów medycznych prawie 10 tys. interwencji dotyczyło zatruć (które mogły być również przypadkowe), a blisko 8 tys. – prób samobójczych czy powieszenia. Należy zaznaczyć, że są to dane z kategoryzacji dyspozytorów medycznych, którzy postawili wstępne rozpoznanie na podstawie wywiadu medycznego.

Wśród 3 mln 300 tys. pacjentów, którym udzielono pomocy, znalazły się również osoby poniżej 18. roku życia. Przypadki dotyczące nieletnich pacjentów stanowiły 6,7% wszystkich zdarzeń w 2023 r., co jest jedną z najwyższych liczb interwencji ZRM-u w tej grupie wiekowej w ostatnich latach. Wśród tych wyjazdów znalazły się interwencje związane z samookaleczeniami lub próbami samobójczymi u dzieci i młodzieży. Jest to problem, który może być spowodowany przez różne czynniki. W przypadku kontaktu z takim pacjentem trzeba odpowiedzieć na pytanie, z jakim czynnikiem mamy do czynienia, i w odpowiedni sposób przeprowadzić badanie fizykalne. Należy zwrócić uwagę na sposób prowadzenia badania podmiotowego – nie może ono pogłębiać obecnego stanu pacjenta czy sytuacji, w której się znajduje. W trakcie badania musimy pamiętać, że jest to trudna sytuacja dla nieletniego pacjenta, ale również dla bliskich mu osób, w szczególności dla rodziny.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.