Sejm zakończył pierwsze czytanie projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego
W piątek, 7 października zakończyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Posłowie dyskutowali m.in. o specjalnej podkomisji i ostatecznym kształcie samorządu.
Projekt ustawy ma na celu uregulowanie kwestii związanych z wykonywaniem zawodu ratownika medycznego, takich jak ponoszenie odpowiedzialności zawodowej, zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu czy wymagane uprawnienia kwalifikacyjne.
Projekt ustawy – po burzliwych konsultacjach społecznych – został przyjęty przez Sejm 20 września. W piątek, 7 października, odbyło się jego pierwsze czytanie.
Pierwsze czytanie projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego
Podczas piątkowego czytania w Sejmie pojawiło się kilka głosów krytykujących zapisy projektu. – Odnoszę wrażenie, że w związku z tym, że zabrakło możliwości usatysfakcjonowania finansowego ratowników, dlatego zdecydowano się docenić ich godnościowo, prestiżowo – powiedział były minister zdrowia, prof. Wojciech Maksymowicz.
Z kolei posłanka Marcelina Zawisza powiedziała, że ustawa jest potrzebna, ale w takiej formie, której „nie trzeba będzie poprawiać za kwartał”. Posłanka wskazała ponadto, że niezbędne jest wprowadzenie wcześniejszych emerytur dla ratowników, ze względu na trudny charakter pracy.
Poseł PiS Czesław Hoc powiedział natomiast, że – Projekt ustawy reguluje całość zawodu ratownika medycznego, nadając temu zawodowi rangę i prestiż. Najwyższy czas na kompleksowe uregulowania prawne zawodu, który wykonuje w Polsce 23 tys. osób.
Posłowie ustalili, że nad projektem będzie pracować specjalna podkomisja, złożona z 11 posłów – 6 członków PiS, 3 Koalicji Obywatelskiej i po jednym członku Lewicy i Koalicji Polskiej.
Ważnym wątkiem dyskusji była również kwestia utworzenia samorządu ratowników. Jak ustalono, samorząd będzie jednoizbową strukturą ogólnokrajową. Przynależność ma być obowiązkowa i płatna, a finansowanie organizacji będzie opierać się na składkach członkowskich. Kadencja władz samorządu ma trwać 4 lata.
Źródło: cowzdrowiu.pl