Sepsa i wstrząs septyczny - postępowanie przedszpitalne - ratownicy24.pl

Sepsa i wstrząs septyczny – postępowanie przedszpitalne

Według nowej definicji sepsa to zagrażająca życiu dysfunkcja narządowa spowodowana zaburzoną regulacją odpowiedzi ustroju na zakażenie. Ogłoszona nowa skala qSOFA jest przydatnym i skutecznym narzędziem oceny pacjenta, szczególnie w fazie przedszpitalnej w celu identyfikacji pacjentów, którzy powinni zostać poddani obserwacji i ponownej ocenie w krótkim czasie, gdyż ich stan może ulec pogorszeniu. Podczas postępowania z pacjentem z sepsą lub ze wstrząsem septycznym należy wdrożyć leczenie jak najszybciej, zgodnie z pakietami postępowania.

Słowa kluczowe: zakażenie, sepsa, wstrząs septyczny, nowa definicja sepsy

Sepsa i wstrząs septyczny od wielu lat są tematem licznych publikacji, które opisują zasady rozpoznania sepsy oraz leczenia septycznych pacjentów w szpitalu i w oddziałach intensywnej terapii (OIT). Autorzy nie znaleźli w polskim piśmiennictwie wyczerpujących zagadnienie publikacji na temat postępowania w warunkach przedszpitalnych ani rekomendacji dla zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) w Polsce. Wydaje się, że zagadnienie to jest marginalizowane, choć za granicą sepsa i wstrząs septyczny we wstępnej fazie leczenia są traktowane równie poważnie jak uraz wielonarządowy, ostry zespół wieńcowy lub udar mózgu (1).

Dotychczasowe definicje i kryteria rozpoznania sepsy i wstrząsu septycznego, opublikowa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.