Silver Trauma – specyfika urazów u osób w wieku podeszłym w praktyce SOR i ZRM
Starzenie się społeczeństwa stało się faktem. Aktualnie średnia długość życia powyżej 65. r.ż. dla mężczyzn wynosi 18 lat i 20 lat dla kobiet. Szacuje się, że w 2030 roku liczby te zwiększą się o 50%. Z roku na rok będą też zwiększać się zachorowania związane z urazem wieku podeszłego, określanym wdzięczną nazwą „Silver Trauma”. Wobec powyższego oprócz coraz lepszych możliwości diagnostycznych i terapeutycznych należy także rozwijać społeczne programy profilaktyki upadków oraz dostosowywać postępowanie w SOR-ach do jak najlepszej opieki nad pacjentami w wieku podeszłym.
Słowa kluczowe: starzenie się, wiek podeszły, urazy, profilaktyka, Silver Trauma
"Kolejny wiosenny śnieg, do morza popłynął Wisłą, Starość to nie jest wiek – starość to stan umysłu”. Tak śpiewała Irena Santor, odpowiadając na częste egzystencjonalne pytanie – czym jest starość?
Wg definicji WHO starość to wiek powyżej 60 lat, gdzie w przedziale 60-74 lat to starość wczesna, a 75-89 starość późna. Od 90 lat rozpoczyna się starość bardzo późna, nazywana długowiecznością. Wyjątkiem są kraje afrykańskie, gdzie z uwagi na krótszy czas życia starością określa się wiek już powyżej 50. roku życia.
ONZ definiuje starość od momentu osiągnięcia 65. roku życia, a populację jako starą określa się taką, w której 7% osobników osiągnęło wiek 65 lat. Wg tej reguły Europa jest najstarszą populacją świata. Obecnie ponad 10% populacji świata ma więcej niż 65 lat. Ponadto starsi ludzie mają większy współczynnik śmiertelności w wyniku urazów niż populacja pacjentów młodszych.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”