SOR – potrzebna jest kampania informacyjna
Wiceminister Zdrowia o potrzebie kampanii informacyjnej dotyczącej SOR oraz o konieczności wprowadzania zmian na tych oddziałach mówił w Sejmie 10 stycznia 2020r. „Pacjenci nie powinni zgłaszać się z problemami zdrowotnymi wyłącznie do szpitalnych oddziałów ratunkowych. Rozpoczynamy kampanię informacyjną, aby pacjent wiedział, że ma do wyboru nie tylko szpitalny oddział ratunkowy, ale także nocną i świąteczną pomoc lekarską, lekarza rodzinnego.” – mówił Waldemar Kraska.
Najważniejsze, aby SOR sprawnie funkcjonował
Zdaniem wiceministra zdrowia, aby SOR sprawnie funkcjonował, powinny zostać spełnione trzy warunki: dobre przepisy prawa, kadry i dobre finansowanie. Stąd też w ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia wydało nowe rozporządzenie dotyczące szpitalnych oddziałów ratunkowych. Podstawową zmiana było wprowadzenie jednolitych zasad kwalifikacji medycznej pacjentów zgłaszających się na SOR, w zależności od stanu ich zdrowia. System zaprojektowany przez resort będzie działał od 1 stycznia 2021 roku, natomiast wcześniej zadziała w największych SOR-ach w kraju.
Z SOR na oddział szpitalny
Według ustaleń Ministerstwa Zdrowia, lekarze dyżurujący na SOR często są dodatkowo obciążeni koniecznością poszukiwania miejsc w oddziałach szpitalnych w celu dalszego leczenia. W związku z tym, dyrektorzy szpitali zostali zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej puli łóżek dla szpitalnych oddziałów ratunkowych. Pozwoli to na zapobieganie sytuacji, kiedy pacjent musiałby przebywać na SOR kilkanaście godzin, czy nawet kilka dni. Jeśli jednak takich miejsc w szpitalu nie ma, pacjent powinien zostać przetransportowany do innego szpitala, transportem zapewnionym przez świadczeniodawcę.
Ponadto, SOR powinien zapewniać „niezwłoczny dostęp do diagnostyki”. Pojęcie to należy interpretować jako dostęp bez zbędnej zwłoki, czyli wykonanie badania w taki sposób, aby to nie zagrażało stanowi zdrowia pacjenta.
Kampania informacyjna
Z danych, jakie Ministerstwo Zdrowia otrzymuje od Narodowego Funduszu Zdrowia oraz od województw, prawie 80 proc. pacjentów zgłaszających się na SOR nie jest w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, czyli wymagającym natychmiastowej pomocy medycznej. W związku z tym, wiceminister Waldemar Kraska zapowiedział, że Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi kampanię informacyjną. Jej głównym celem będzie poinformowanie pacjentów, że mają do wyboru nie tylko szpitalny oddział ratunkowy, ale również nocna i świąteczna pomoc lekarską oraz lekarza rodzinnego. W NFZ została również uruchomiona infolinia, gdzie można uzyskać informacje dotyczące najbliższego i najszybszego dostępu do pomocy przy danej jednostce chorobowej – zapewnił wiceminister Waldemar Kraska.
Źródło: https://www.medexpress.pl/