Specjalizacja dla ratowników stała się faktem - ratownicy24.pl

Specjalizacja dla ratowników stała się faktem

Specjalizacja dla ratowników medycznych stała się faktem
fot. istockphoto.com

Nowe przepisy weszły w życie. Powstała specjalizacja medyczna dla fizjoterapeutów, pielęgniarek i ratowników medycznych.

Chirurgiczna asysta lekarza – to jej dotyczy rozporządzenie, którego nowelizację ogłoszono 10 listopada. Osoby spełniające odpowiednie wymagania zyskały możliwość odbycia szkolenia specjalizacyjnego.

Ten zawód medyczny skierowany jest do osób, które ukończyły:

  • ratownictwo medyczne,
  • pielęgniarstwo,
  • fizjoterapię,
  • a także dietetykę, technologię żywności i żywienia człowieka, zarządzanie oraz zdrowie publiczne (w tych przypadkach warunkiem koniecznym do spełnienia jest ukończenie studiów I stopnia z ratownictwa medycznego lub pielęgniarstwa).

Nowa specjalizacja dla m.in. ratowników otrzyma kod z oznaczeniem 041.

Czym zajmie się chirurgiczny asystent lekarza?

Ministerstwo Zdrowia informuje, że taki medyk może wykonywać określone czynności przedoperacyjne. Tym samym nie zajmowałby się nimi chirurg. Chirurgiczny asystent lekarza mógłby również asystować przy stole operacyjnym, a także przejąłby część obowiązków lekarza do wykonania po zabiegach chirurgicznych.

Czytaj także: Chirurdzy mówią nie nowej specjalizacji ratowników

Rozwiązanie to spowoduje, iż system opieki zdrowotnej wzbogaci się o wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną, która zdobędzie wiedzę i umiejętności w wykonywaniu dodatkowych czynności i będzie realnym wsparciem w odciążeniu lekarzy np. chirurgów – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego powoła Zespół Ekspertów. Ten szczegółowo dookreśli moduły, bloki i godziny kształcenia. Wszystko to ma na celu zapewnienie odpowiedniego szkolenia specjalizacyjnego, które przygotuje do wykonywania określonych zadań i czynności.

źródło: legislacja.rcl.gov.pl

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.