Stanowisko NRL ws. procedur wykonywanych przez ratowników medycznych - ratownicy24.pl

Stanowisko NRL ws. procedur wykonywanych przez ratowników medycznych

NRL
fot. iStock

Naczelna Rada Lekarska odniosła się do projektu zarządzenia Prezesa NFZ ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ratownictwo medyczne. Wątpliwości budzi lista procedur medycznych stosowanych pomocniczo przez ZRM.

Prezydium NRL po zapoznaniu się z projektem zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów, ma pewne przemyślenia. W ich odczuciu załącznik numer 6 wzbudza pewne wątpliwości. Chodzi o listę procedur medycznych stosowanych pomocniczo przez zespoły ratownictwa medycznego.

W ocenie Prezydium NRL zespoły ratownictwa medycznego nie mają możliwości technicznych do wykonania tamponady tylnej nosa. Dodatkowo Prezydium NRL nie widzi uzasadnienia dla:

  • przeprowadzania w karetce pomiaru stężenia methemoglobiny w arterializowanej krwi włośniczkowej,
  • oraz pomiaru stężenia karboksyhemoglobiny w arteriolizowanej krwi włośniczkowej.

Ponadto Rada Lekarska odniosła się także do projektu określającego m.in wymagania dotyczące wyposażenia medycznego środka transportu wodnego. Według jej oceny należy do podstawowego sprzętu dodać także deskę stabilizującą kręgosłup wraz z elementami stabilizującymi głowę.

Źródło: www.nil.org.pl

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.