Stany naglące w neurochirurgii dzieci – wodogłowie - ratownicy24.pl

Stany naglące w neurochirurgii dzieci – wodogłowie

wodogłowie
Fot. iStock

Celami niniejszej pracy są: przypomnienie wiedzy z zakresu schorzeń mogących powodować wzrost ciśnienia śródczaszkowego, repetytorium jego objawów klinicznych oraz poszerzenie wiedzy o sposobach leczenia częstej patologii u dzieci, jaką jest wodogłowie. Wiedza ta może być istotna dla członków zespołów ratownictwa medycznego (ZRM), ponieważ mogą być oni wzywani do pacjentów pediatrycznych, u których wdrożono leczenie schorzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i którzy mają zaimplantowaną zastawkę komorowo-otrzewnową lub komorowo-przedsionkową. Warto przypomnieć objawy świadczące o zaostrzeniu schorzeń spowodowanych upośledzeniem przepływu PMR, które powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego. To zaś może przyczynić się do niewłaściwej pracy zaimplantowanej zastawki.

Słowa kluczowe
neurochirurgia, wodogłowie, PMR

Między pajęczynówką a oponą miękką znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy (PMR). Spływa on do kanału kręgowego i kolejno wraca na powierzchnię mózgu, gdzie jest wchłaniany. PMR to ciecz pełniąca funkcje odżywcze oraz stanowiąca jeden z mechanizmów obrony przed gwałtownym przemieszczaniem się mózgu i uderzaniem w sąsiednie struktury, co prowadziłoby ciągle do powstawania mikrourazów w zewnętrznych częściach mózgu – szczególnie w obrębie kory mózgowej. PMR jest produkowany w komorach mózgu w ilości około 0,3 ml na minutę, a więc blisko 500 ml w ciągu doby. Jest wchłaniany przez ziarnistości pajęczynówki, które wnikają w zatokę strzałkową górną. Jest to najważniejsze miejsce absorbcji PMR.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.