Stołeczne pogotowie notuje coraz większą liczbę nieuzasadnionych wyjazdów
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” opublikowała podsumowanie wyjazdów w 2022 roku. Z danych wynika, że nieuzasadnione wezwania karetek to coraz większy problem.
Warszawska stacja pogotowia dysponuje 80 ambulansami i zatrudnia prawie 1,5 tysiąca osób. „Meditrans” obsługuje 8 proc. wszystkich interwencji medycznych w skali kraju. Od wybuchu pandemii w 2020 roku stacja notuje coraz większą liczbę wyjazdów.
W 2022 roku karetki stołecznego pogotowia wyjechały 261 tysięcy razy, z czego ponad 136 tysięcy interwencji zakończyło się przewiezieniem pacjentów do szpitala. Średnia dobowa to 708 wyjazdów (w 2021 roku było ich 629). Łącznie stołeczne ambulanse przejechały dystans prawie 4 mln kilometrów.
Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego dr n. o zdr. Karol Bielski zwraca uwagę na rosnącą liczbę tzw. pustych przejazdów i nieuzasadnionych wezwań.
– Tylko w zeszłym roku ponad 12 tysięcy razy zostaliśmy zadysponowani do pacjenta, którego nie było w miejscu wezwania. Ponad 13 tysięcy razy byliśmy zawracani przez dyspozytorów w trakcie jazdy do pacjenta. Nie wspomnę już o nieuzasadnionych wyjazdach karetek, których – jak przyznaje samo Ministerstwo Zdrowia – tylko w zeszłym roku było dwa miliony sto tysięcy – skomentował dyrektor stacji.
Źródło: Rynek Zdrowia