Stosowanie stymulacji przezskórnej w leczeniu pacjentów z nagłym zatrzymaniem krążenia – aktualne zalecenia i dalsze perspektywy
Asystolia u pacjenta z nagłym zatrzymaniem krążenia (NZK) może być pierwotna, kiedy jest wynikiem choroby elektrycznej lub objawem braku czynności elektrycznej umierającego serca. W pierwszym przypadku skutecznym sposobem pomocy może być stymulacja serca. W pracy przedstawiono aktualne wskazania do stosowania stymulacji przezskórnej oraz przeprowadzono teoretyczne rozważania nad zastosowaniem w przyszłości tejże metody u pacjentów ze wszczepionym stymulatorem serca.
Słowa kluczowe
nagłe zatrzymanie krążenia, asystolia, stymulacja przezskórna serca
Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to stan, w którym dochodzi do gwałtownego, krytycznego spadku rzutu serca poniżej wartości umożliwiających przeżycie mózgu. Objawami takiego spadku o stosunkowo dużej czułości i różnej specyficzności dla rozpoznania NZK są: utrata świadomości, brak prawidłowego oddechu oraz niewyczuwalne tętno na dużych tętnicach (1). NZK jest główną przyczyną śmierci w Europie. W zależności od tego, jak jest definiowane, rozpoznaje się je u 350 000-700 000 osób w skali roku (2-4).
Zasadniczy podział przyczyn NZK opiera się na występowaniu rytmu serca wymagającego wykonania zabiegu defibrylacji. O ile grupa NZK w przebiegu rytmów defibrylacyjnych jest stosunkowo jednorodna, to grupa NZK w przebiegu rytmów niedefibrylacyjnych obejmuje bardzo różne przyczyny. Podział przypadków NZK ze względu na stwierdzony rytm serca przedstawiono na ryc. 1. Bradyasystolie, definiowane jako rytm komór serca poniżej 60/min, i/lub występowanie incydentów asystolii należą do rytmów niedefibrylacyjnych, gdzie zwolnienie rytmu serca może brać udział w mechanizmie wystąpienia NZK (1, 5).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”