Temperament ratownika medycznego, jego ewaluacja i zmiany destrukcyjne spowodowane stresem - ratownicy24.pl

Temperament ratownika medycznego, jego ewaluacja i zmiany destrukcyjne spowodowane stresem

NAR_5_21_warto_wiedziec_Dominik_Chmiel_TEMPERAMENT_RATOWNIKA_MEDYCZNEGO_iStock-1177635521
Fot. iStock

W pracy ratownika medycznego temperamentem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania zawodowego jest temperament afektywny hipertymiczny. Rzadziej ratownicy wykazują typ temperamentu depresyjnego, cyklotymicznego, drażliwego i lękowego, a nie są one pożądane zawodowo w tej profesji. Posiadanie temperamentu hipertymicznego prawdopodobnie nie oznacza wcale, że pod wpływem kumulacji stresorów i wypalenia zawodowego nie zacznie się on zmieniać w kierunku tych mniej pożądanych.

Słowa kluczowe

ratownik medyczny, temperament afektywny hipertymiczny, depresyjność, cyklotymia, drażliwość, lękliwość, system ratownictwa medycznego

Ratownik medyczny pracuje w szczególnych warunkach związanych z ratowaniem zdrowia i życia, często pod presją czasu i w stresie. Dlatego musi on umieć podejmować decyzje w warunkach ekstremalnych, które zależą od specyficznych predyspozycji psychicznych oraz odporności na stresory (zarówno te zawodowe, jak i życiowe). W pracy najmniejszy nawet błąd może rodzić poważne konsekwencje i zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta oraz niebezpieczeństwo dla całego zespołu. Dlatego też tak ważne jest posiadanie przez ratowników specyficznych umiejętności kontroli poznawczej oraz emocji, w dynamicznie rozwijającej się sytuacji, szczególnie w trakcie ratowania życia.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.