Testy na COVID-19 również w karetce pogotowia - ratownicy24.pl

Testy na COVID-19 również w karetce pogotowia

testy na COVID-19
fot.: iStock

Testy na COVID-19 będą mogły być wykonywane przez ratowników medycznych w karetkach lub na miejscu zdarzenia. Od ich wyniku będzie zależeć, czy pacjent zostanie przewieziony do najbliższego szpitala, czy też do placówki z miejscami dla osób chorych na koronawirusa.

O nowych możliwościach poinformował Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych publikując pismo wiceministra zdrowia Waldemara Kraski. Testy na COVID-19 wykonywane przez ratowników medycznych maja być finansowane ze środków publicznych.

Minister Kraska w przesłanym dokumencie zamieścił informację że resort zdrowia wprowadza możliwość wykonywania w zespołach ratownictwa medycznego testów antygenowych na obecność wirusa SARS-CoV-2. W ciągu najbliższych dni zespoły ratownictwa medycznego zostaną wyposażone przez urząd wojewódzki w testy antygenowe. Z kolei dyspozytorzy medyczni otrzymają dostęp do systemu EWP w celu raportowania liczby wykonywanych testów.

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, przeprowadzanie testów antygenowych przez zespoły ratownictwa medycznego będzie możliwe po nowelizacji zarządzenia Nr 140/2020/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 10 września 2020 r. w sprawie zasad sprawozdawania oraz rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Ratownicy medyczni będą mogli pobierać wymazy od osób z objawami infekcji dróg oddechowych na miejscu wezwania lub w ambulansie. Czynność ta powinna zostać odnotowana w karcie z informacją o wyniku testu.

Pacjent z pozytywnym wynikiem testu zostanie przewieziony do najbliższej placówki, w której znajdują się wydzielone łóżka dla osób chorujących na COVID-19.

Źródło: https://www.gazeta.pl/0,0.html

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.